• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 4000
    • Dodano: 2022-02-10 / 13:29
    • Komentarzy: 3

    Strażak Kazimierz jechał na ratunek. Nagle stracił przytomność i przestał oddychać

    (Fot. kpt. Jakub Pleśniak JRG 3 Niemodlin)

    Strażacy zgodnie przyznają, że nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) przychodzi zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie. W takich chwilach liczą się sekundy, a szybka reakcja jest w stanie uratować życie.


    Ten stan bezpośredniego zagrożenia życia zaskoczył zastęp strażaków z OSP Gracze, który w dniu 31.01.2022 roku o godz. 15:41 został zadysponowany do zabezpieczenia lądowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w swojej miejscowości około 300 m od remizy.

    - Podczas dojazdu do miejsca zdarzenia jeden ze strażaków stracił przytomność i przestał oddychać. Pozostała część zastępu stanęła na wysokości zadania wdrażając poszczególne elementy łańcucha przeżycia: rozpoznali nagłe zatrzymanie krążenia i jednocześnie poinformowali drogą radiową Stanowisko Kierowania Komendy Miejskiej PSP w Opolu o zaistniałej sytuacji. Natychmiast - jeszcze w kabinie pojazdu pożarniczego, "na ławce" w przedziale załogi - rozpoczęli resuscytację krążeniowo - oddechową z zastosowaniem AED - relacjonuje kpt. Artur Maj Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego Państwowej Straży Pożarnej KW PSP Opole.

    Strażacy OSP w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy prowadzili zewnętrzny masaż serca i wentylację poszkodowanego przy pomocy worka samorozprężalnego, a także wczesną (kilkukrotną) defibrylację, która w tym przypadku znacząco zwiększyła szanse na przeżycie strażaka. Przybycie załogi LPR (Ratownik 23) pozwoliło na wczesne wdrożenie zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych, opieki i leczenia poresuscytacyjnego.

    - Przytoczona historia strażaka z Graczy może przydarzyć się każdemu z nas. Warto pamiętać o tym, że w każdym momencie możemy stać się zarówno osobą potrzebującą pomocy, jak i tą, która jest w stanie tej pomocy udzielić. Warto się szkolić z pierwszej pomocy czy kwalifikowanej pierwszej pomocy i doskonalić swoje umiejętności, by wiedzieć co zrobić w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Bądźmy więc czujni i zawsze gotowi uratować komuś życie. Pomóc w przypadku NZK może każdy! Zwłaszcza kiedy mamy dostęp do AED - słyszymy.

    Poszkodowanym do którego zadysponowano LPR zajęła się pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej, strażacy OSP/PSP a następnie przybyły Zespół Ratownictwa Medycznego.

    Strażak OSP podziękował kolegom i ratownikom za uratowanie życia. - Koledzy Strażacy, latające Orły LPR - Ratownik 23, Panie Komendancie Miejski PSP w Opolu, całemu personelowi SOR, oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, oddziału Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Dziękuję Wam! Uratowaliście mi życie, dbacie o mnie pomagacie mi wyzdrowieć. Dostałem drugą szansę, nie zmarnuję jej. Dzięki Wam mogę dalej pomagać, dbać o żonę, dzieci i wnuki. Mam motywację do szybkiego powrotu do zdrowia. Mojej całej rodzinie, znajomym, każdemu kto mnie wspierał duchowo, modlił się za mnie bardzo bardzo dziękuję. Do zobaczenia. Kazik - czytamy na stronie OSP Gracze.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-02-10 14:12:36 [5.184.211.*] id:1632517  
    [moderacja]: Napisał postów [5556], status [Szycha] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2022-02-10 18:50:06 [83.19.36.*] id:1632549  
    [moderacja]: Napisał postów [94], status [ ! Troll ! ]
    [moderacja]
    [-5]
    2022-02-11 00:22:07 [5.184.211.*] id:1632559  
    [moderacja]: Napisał postów [5556], status [Szycha] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]