- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 4000
- Dodano: 2022-02-10 / 13:29
- Komentarzy: 3
Strażak Kazimierz jechał na ratunek. Nagle stracił przytomność i przestał oddychać
(Fot. kpt. Jakub Pleśniak JRG 3 Niemodlin)
Strażacy zgodnie przyznają, że nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) przychodzi zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie. W takich chwilach liczą się sekundy, a szybka reakcja jest w stanie uratować życie.
Ten stan bezpośredniego zagrożenia życia zaskoczył zastęp strażaków z OSP Gracze, który w dniu 31.01.2022 roku o godz. 15:41 został zadysponowany do zabezpieczenia lądowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w swojej miejscowości około 300 m od remizy.
- Podczas dojazdu do miejsca zdarzenia jeden ze strażaków stracił przytomność i przestał oddychać. Pozostała część zastępu stanęła na wysokości zadania wdrażając poszczególne elementy łańcucha przeżycia: rozpoznali nagłe zatrzymanie krążenia i jednocześnie poinformowali drogą radiową Stanowisko Kierowania Komendy Miejskiej PSP w Opolu o zaistniałej sytuacji. Natychmiast - jeszcze w kabinie pojazdu pożarniczego, "na ławce" w przedziale załogi - rozpoczęli resuscytację krążeniowo - oddechową z zastosowaniem AED - relacjonuje kpt. Artur Maj Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego Państwowej Straży Pożarnej KW PSP Opole.
Strażacy OSP w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy prowadzili zewnętrzny masaż serca i wentylację poszkodowanego przy pomocy worka samorozprężalnego, a także wczesną (kilkukrotną) defibrylację, która w tym przypadku znacząco zwiększyła szanse na przeżycie strażaka. Przybycie załogi LPR (Ratownik 23) pozwoliło na wczesne wdrożenie zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych, opieki i leczenia poresuscytacyjnego.
- Przytoczona historia strażaka z Graczy może przydarzyć się każdemu z nas. Warto pamiętać o tym, że w każdym momencie możemy stać się zarówno osobą potrzebującą pomocy, jak i tą, która jest w stanie tej pomocy udzielić. Warto się szkolić z pierwszej pomocy czy kwalifikowanej pierwszej pomocy i doskonalić swoje umiejętności, by wiedzieć co zrobić w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Bądźmy więc czujni i zawsze gotowi uratować komuś życie. Pomóc w przypadku NZK może każdy! Zwłaszcza kiedy mamy dostęp do AED - słyszymy.
Poszkodowanym do którego zadysponowano LPR zajęła się pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej, strażacy OSP/PSP a następnie przybyły Zespół Ratownictwa Medycznego.
Strażak OSP podziękował kolegom i ratownikom za uratowanie życia. - Koledzy Strażacy, latające Orły LPR - Ratownik 23, Panie Komendancie Miejski PSP w Opolu, całemu personelowi SOR, oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, oddziału Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Dziękuję Wam! Uratowaliście mi życie, dbacie o mnie pomagacie mi wyzdrowieć. Dostałem drugą szansę, nie zmarnuję jej. Dzięki Wam mogę dalej pomagać, dbać o żonę, dzieci i wnuki. Mam motywację do szybkiego powrotu do zdrowia. Mojej całej rodzinie, znajomym, każdemu kto mnie wspierał duchowo, modlił się za mnie bardzo bardzo dziękuję. Do zobaczenia. Kazik - czytamy na stronie OSP Gracze.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
[moderacja]: Napisał postów [5556], status [Szycha]
[moderacja]