- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1019
- Dodano: 2022-02-21 / 17:10
- Komentarzy: 0
W ubiegłym roku USK przyjął 190 tysięcy pacjentów
Centrum badań i innowacji w chorobach cywilizacyjnych, centrum wsparcia badań klinicznych, laboratorium, poczta pneumatyczna, główna rejestracja i POZ - to projekty inwestycyjne, które rozpoczęto w USK w ubiegłym roku, a ich zakończenie planowane jest w najbliższych miesiącach.
- 2022 rok zapowiada się owocnie pod kątem inwestycji, które rozpoczęliśmy rok temu i planujemy oddać wkrótce, m.in. wyremontowany punkt pobrań laboratorium, rozbudowaną pocztę pneumatyczną, a w kolejnych miesiącach: Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych, Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, nowoczesną rejestrację główną i zmodernizowane wejście oraz pomieszczenia pod przychodnię POZ dla miasta Opola - wylicza Dariusz Madera, dyrektor generalny USK.
- Nowy rok rozpoczęliśmy z certyfikatem ministra zdrowia potwierdzającym spełnienie standardów akredytacyjnych dla leczenia szpitalnego. Potwierdziliśmy też certyfikaty ISO w kilku obszarach. To dobre wiadomości dla nas, ale przede wszystkim dla naszych pacjentów, którym możemy oferować bardziej nowoczesne metody leczenia, w coraz lepszych warunkach, według określonych standardów - komentuje Dariusz Madera.
W ub.r. w USK leczono 190 tys. pacjentów (niemal 117 tys. w poradniach specjalistycznych, 23 tys. - na oddziałach, prawie 43,6 tys. - na SOR-ze).
Najwięcej pacjentów trafiło w specjalistycznych poradniach do: ortopedów (niemal 18,7 tys.), kardiologów (prawie 17,1 tys.), urologów (prawie 14,9 tys.), okulistów (niespełna 13,4 tys., w tym 3,5 tys. dzieci) i chirurgów (ponad 10,1 tys. w tym niemal 6,4 tys. konsultacji w poradni chirurgii naczyniowej).
- W zeszłym roku udzieliliśmy o 20 tys. porad więcej niż w 2020, kiedy, obowiązywały lockdowny i uczyliśmy się, jak funkcjonować w czasie epidemii - informuje dr n. med. Andrzej Kucharski, dyrektor ds. lecznictwa. - Jako szpital wielospecjalistyczny, prowadzący centrum urazowe, działaliśmy nieprzerwanie, dostosowując się do sytuacji w danym momencie, w zależności od liczby zakażeń i zachorowań.
Spośród ponad 23 tys. pacjentów przyjętych na oddziały szpitalne najwięcej trafiło na: kardiologiczny i okulistyczny (po 2,7 tys.), pediatryczny (2,5 tys.) i chirurgiczny (2,4 tys.). Wykonano prawie 14,5 tys. dializ. Niemal 1,5 tys. pacjentów hospitalizowanych było w szpitalu covidowym, w pierwszym roku jego funkcjonowania.
- Mimo utrudnionych warunków mogliśmy się pochwalić sukcesami, w tym przeprowadzeniem drugiej na świecie operacji małoinwazyjnej naprawy zastawki mitralnej z wykorzystaniem gogli, dzięki którym kardiolog oglądał wnętrze serca w czasie rzeczywistym. Zabieg przeprowadził zespół pod kierownictwem dr hab. n. med. Jerzego Sachy - przypomina dyrektor Andrzej Kucharski i do tej listy dodaje: multidyscyplinarny zabieg usunięcia rozległego nowotworu, pierwszy w Europie Środkowej zabieg implantacji najnowszego stentgraftu u pacjenta z tętniakiem aorty brzusznej, pierwszą w Polsce endoskopową separację nowotworu kręgosłupa z zastosowaniem ultranowoczesnych implantów, wystąpienia na międzynarodowych konferencjach ośrodka diabetologii dziecięcej (na temat prowadzenia pacjentów z cukrzycą) oraz alergologów (nt. leczenia pokrzywki).
Szpital rozwijał też działalność naukową - projekt dr. hab. n. med. Tomasza Czarnika dotyczący skuteczności suplementacji witaminy D3 u pacjentów krytycznie chorych, u których stosowana jest ciągła terapia nerkozastępcza, został doceniony grantem (2,5 mln zł) z Agencji Badań Medycznych. W ramach innego konkursu ABM przyznał dla Uniwersytetu Opolskiego i szpitala niemal 9 mln zł na utworzenie pierwszego na Opolszczyźnie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. 1 mln zł za aktywność donacyjną z Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej otrzymał oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, na doposażenie.
W 2021 r. w szpitalu oddano też zmodernizowany SOR i pediatrię, doposażono oddziały i zakłady w nowy sprzęt, m.in. angiograf dla kardiologów, kolumnę endoskopową do małoinwazyjnych zabiegów kardiochirurgicznych, łóżka czy fotele do pobierania badań laboratoryjnych.
- Miniony rok to były kolejne miesiące działalności w trakcie epidemii. Wymagało to od naszego personelu zaangażowania na najwyższym poziomie, dostosowywania się do sytuacji i szybkiego reagowania. Za ten wysiłek chciałbym wszystkim pracownikom serdecznie podziękować - podsumowuje dyrektor generalny Dariusz Madera.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.