• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 993
    • Dodano: 2022-04-21 / 15:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Jak dobrze przygotować się do rozmowy o pracę?

    Zdobycie wymarzonego stanowiska pracy może wymagać od kandydatów wiele wysiłku. Pierwszy etap rekrutacji, czyli rozmowa kwalifikacyjna, jest przepustką do bardziej zaawansowanych rozmów. Zobacz jak dobrze się do niej przygotować.

    Rozmowa kwalifikacyjna to pierwszy krok w stronę nowej posady. Proces rekrutacji może przypominać pewnego rodzaju konkurs, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. Ogłoszenia praca zawierają informacje jedynie o warunkach zatrudnienia, ale nikt nie jest w stanie precyzyjnie określić, co tak naprawdę wpływa na ostateczną decyzję firmy.

    Dowiedz się więcej o firmie

    Samo posiadanie pracy jest bardzo ważne. Wybierając jednak konkretną ofertę, nie można bagatelizować firmy, z jakiej ona pochodzi. Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę firma się zajmuje, jaką ma filozofię, jakie wartości są dla niej ważne. Większość dużych firm posiada te informacje dostępne na swojej stronie internetowej. Nie znajdziesz ich jednak w dziale praca ogłoszenia.

    Choćby minimalna wiedza na temat działalności przyszłego pracodawcy jest równoznaczna ze zdaniem wstępnego egzaminu. Osoby przeprowadzające rekrutację na dane stanowisko cenią ludzi wykazujących inicjatywę poznania firmy. Na rozmowach kwalifikacyjnych często pada pytanie: "Dlaczego Pan/Pani wybrał/a naszą firmę?". Dobrze jest odpowiedzieć na nie w sposób potwierdzający zaznajomienie się z działalnością pracodawcy.

    Kupno samochodu w 2022 roku. Przekonaj się: jak znaleźć najlepsze okazje?

    Poznaj samego siebie

    Jednym z podstawowych celów rozmowy kwalifikacyjnej jest poznanie przyszłego pracownika. Jest to szczególnie istotne, kiedy do obsadzenia jest kluczowe stanowisko. Osoba obejmująca dany etat powinna posiadać odpowiednie cechy charakteru, które umożliwią jak najlepsze wykonywanie powierzonych obowiązków. Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną warto przygotować się pod tym kątem, dokonując analizy swoich mocnych i słabych stron.
    Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy potencjalny kandydat na pracownika nie potrafi o sobie powiedzieć niczego dobrego. Fakt ten może świadczyć u danej osoby o zbyt niskim poziomie samooceny. Tacy pracownicy raczej są źle odbierani przez pracodawców. Ostatecznie należy, choć na chwilę, usiąść i dokonać prostej analizy. Dla ułatwienia sprawy można zwrócić się do osób bliskich o pomoc w tym zakresie.

    Pamiętaj o odpowiednim stroju

    W biznesie mówi się dużo o pierwszym wrażeniu. Dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Zasada ta obowiązuje zwłaszcza na rozmowie o pracę. Właściwy strój jest kwestią pierwszorzędną. Świadczy głównie o tym, jaki stosunek do potencjalnego stanowiska pracy ma dany kandydat. Styl ubioru należy dopasować do obowiązków. Odmiennie powinna ubrać się kandydatka na sekretarkę, lub księgową, a zupełnie inaczej osoba aspirująca do działu reklamy. Najważniejsze jest to, żeby strój był schludny i zadbany. Należy pamiętać o czystych butach, ułożonej fryzurze oraz higienie osobistej.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".