• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 1537
    • Dodano: 2022-03-23 / 16:45
    • Komentarzy: 2

    W naszych kranach może zabraknąć wody

    (Fot. Twitter)

    W sieci pojawił się niepokojący alert Polskiego Stronnictwa Ludowego dotyczący "wysychającej Polski". Posłanka Urszula Pasławska obwinia za to rząd.

    "Latem ubiegłego roku już prawie 100 gmin w całej Polsce zaapelowało do swoich mieszkańców o oszczędzanie wody. Zmiany klimatu sprawiają, że zużycie wody jest kilkakrotnie wyższe niż zwykle, co w połączeniu z ograniczonymi możliwościami stacji uzdatniania wód może sprawić, że w niektórych kranach w Polsce jej zabraknie" - czytamy w komunikacie PSL. Posłanka Urszula Pasławska, przewodnicząca sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, przekonuje, że zapewnienie Polakom bezpieczeństwa wodnego powinno być w tej sytuacji ekologicznej sprawą priorytetową.

    PSL zwraca uwagę, że na jednego mieszkańca przypada w naszym kraju 1600 metrów sześciennych słodkiej wody w ujęciu rocznym, jednak nie jest ona w całości przeznaczona do spożycia. Ponadto 93,5 proc. ścieków trafia do środowiska w sposób nielegalny, a gminy nie posiadają wystarczających możliwości kontroli tego zjawiska.- Polska wysycha - alarmuje Pasławska. - Tymczasem wiele do życzenia pozostawia sposób zarządzania gospodarką wodną, cechujący się bezwładem i pomieszaniem decyzyjnym. Partia przypomina również, że Polska już trafiła do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE) za niewystarczające działania związane z obowiązywaniem w naszym kraju dyrektywy ściekowej.

    "Prawo UE, takie jak dyrektywa dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych, ma na celu ochronę zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego, dlatego jego pełne wdrożenie przez państwa członkowskie ma zasadnicze znaczenie" - podkreślają autorzy komentarz Komisji Europejskiej. Tymczasem Ministerstwo Infrastruktury przerzuciło odpowiedzialność za wdrożenie zmian na samorządy. PSL przekonuje jednak, że za to powinien odpowiadać polski rząd.- Cały czas czekamy na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Rząd powinien najpierw zadbać o odpowiednie mechanizmy, przede wszystkim finansowe, które pozwolą samorządom zrealizować wynikające z przepisów unijnych obowiązki, a dopiero później myśleć o ich egzekwowaniu za pomocą kar - oceniła posłanka.

    Podczas konferencji "Wyzwania dla sektora gospodarki wodno-ściekowej w dobie Zielonego Ładu" parlamentarzyści i eksperci dyskutują o bezpieczeństwie wodnym i zmianach w prawie wodnym.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-03-23 21:52:57 [46.134.97.*] id:1635496  
    liberty: Napisał postów [5509], status [Szycha] Reputacja
    Zdrajcy z PiS jakiś czas temu sprzedali nasze wodociągi Izraelowi...

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2022-03-24 08:43:28 [31.0.42.*] id:1635504  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    A o czym Ty konkretnie piszesz? O PFR?