• Wyświetleń: 2379
    • Dodano: 2022-03-28 / 18:00
    • Komentarzy: 1
    • Artykuł sponsorowany

    Wolność, Własność i Godność tematem spotkania Pawła Tanajno z przedsiębiorcami

    W piątek 25 marca doszło do drugiego w marcu, w województwie opolskim spotkania Pawła Tanajno (Przedsiębiorcy, dwukrotnego kandydata na Prezydenta Polski) z osobami niezadowolonymi z obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce.

    Goście stanowili przekrój całego społeczeństwa (zarówno pracodawcy, wiele branż, jak i pracownicy,
    niezadowoleni z niskich płac, spadającej wartości nabywczej ich portfeli). Włodzimierz Lenin powiedział, że nie ma lepszego sposobu na rewolucję społeczną, niż zepsucie pieniądza (przyp. red.).

    Uczestnicy spotkania wyrazili niezadowolenie z braku poszanowania w naszym kraju Wolności, Własności i Godności. Te trzy wartości zostały "skopane" przez sprawujących rządy przez 30 ostatnich lat.

    W trakcie spotkania przypomniano ważne dane: 50% Produktu Krajowego Brutto wytwarzają mikro- (29%), małe- (9,1%), średnie (11,1%) firmy. Podmioty te tworzą łącznie 68% miejsc pracy. To pokazuje, jak duże znaczenie mają one dla Polski (98% firm stanowią mikro-, oraz małe firmy). Po wyświetleniu tych danych z sali wypowiedziane zostało gremialnie: "NIC O NAS BEZ NAS!". To był punkt zapalny.

    Chwilę później na sali padło pytanie po którym zapadła długa cisza, nastąpiła konsternacja, chwila refleksji, zapanował smutek. Zapytano czy rządzący dbają o Przedsiębiorców, a tym samym czy są żywo zainteresowani losem pracowników? Nie było ani jednej "ręki w górę" na poparcie tej tezy. Długa cisza...
    Zdiagnozowanie takiego stanu rzeczy wykreowało pytanie z sali - co możemy zrobić, aby zmienić ten stan rzeczy? Jakie działania możemy podjąć?

    Odpowiedź na te pytania była jedna. Nie ma dzisiaj w Polsce reprezentacji mikro-, małych-, oraz średnich firm (a tym samym 68% pracowników). Jeśli nie ma, to należy stworzyć. W tym celu została powołana Partia: Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców, z ramienia której reprezentanci będą kandydować w najbliższych wyborach zarówno do Sejmu jak i w wyborach lokalnych. Podjęto inicjatywę tworzenia list wyborczych, na których znajdą się ludzie zarządzający na co dzień firmami, mający szeroką wiedzę oraz długoletnie doświadczenie w zarządzaniu. Sama partia ma służyć jako narzędzie do wprowadzenia reprezentacji środowiskowej na różne szczeble władzy administracyjnej.

    Kolejną przestrzenią poddaną rozważaniom był obecny stan gospodarki. Rosnąca inflacja przeraża wszystkich. Mamy obecnie 2-3 krotnie wyższą inflację względem krajów Zachodu (krajów z którymi współtworzymy organizm gospodarczy, których dotykają podobne problemy). Długo toczyła się dyskusja dlaczego nasz rząd radzi sobie gorzej względem innych krajów. Konkluzja jest smutna - od 30 lat władzę ustawodawczą sprawują ci sami politycy, zmieniający jedynie garnitury. Najgorsze jest to, że 99% z nich nie ma kompletnie doświadczenia w zarządzaniu czymkolwiek (nie prowadzili swoich firm, nie zatrudniali pracowników, nie musieli niczego załatwiać w urzędach, nie korzystają z państwowej służby zdrowia - są oderwani od rzeczywistości). Nie napawa optymizmem fakt, że budżet krajowy jest nieczytelny, wszystkie wydatki wrzucone są "do jednego worka" - brak możliwości weryfikacji przepływów pieniężnych. To może rodzić pokusy, to może rodzić patologie. I RODZI - padło z sali.

    W kolejnej części spotkania rozmawiano o pomysłach na zmiany poziomu życia pracowników. Ten punkt zajął najwięcej czasu. Okazało się, że obie strony (pracodawca i pracownik) zupełnie inaczej patrzą na wynagrodzenie pracownika. Pracownicy, co zrozumiałe chcą zarabiać więcej. Pracodawcy deklarowali, że chcieli by, aby pracownicy zarabiali więcej. W tym momencie nastąpiło zdziwienie, gdyż nie wszyscy pracownicy pamiętali, że nie zarabiają tyle ile otrzymują (wynagrodzenie wyrażone wartością netto), a zarabiają o ok. 40% więcej (wyrażone wartością brutto). Niestety nasi rządzący zadbali o to, aby zabierać pracownikom te pieniądze (te 40% wypracowanego przez pracowników wynagrodzenia) na poczet różnych podatków / wydatków (w tym również na służbę zdrowia, która działa tak jak działa). Padło pytanie - no ale jak? Odpowiedź bardzo prosta, na przykładzie - co miesiąc z wynagrodzenia pracownika przekazywane jest 300 złotych do służby zdrowia. Każdy z nas się na nią składa. Czy jesteśmy zadowoleni z jej funkcjonowania? Odwróćmy sytuację - zostawiamy pracownikowi wartość brutto wynagrodzenia, niech sam zdecyduje czy wpłaca pieniądze na państwową służbę zdrowia, czy wybierze inne rozwiązanie (prywatny pakiet dostępu do zdrowia, inne). Podobnie z innymi wydatkami, które dzisiaj sterowane są administracyjnie, jak się okazuje bardzo nieefektywnie.

    To jest jeden z punktów programowych Polski Liberalnej Strajk Przedsiębiorców - pensja brutto na rękę (wzrost realnego wynagrodzenia pracownika o ok. 40%).
    Wypowiedziana konkluzja - nie głosujmy już na polityków. Trzeba zmienić rządzących na sprawnie zarządzających. Wymienić teoretyków (zawód polityk, co umiem - nic, całe życie politykowałem, wymądrzałem się, głównie w telewizji, "bo umiem", a jest jak jest, również dzięki mnie, bo nie mam doświadczenia w zarządzaniu, nigdy nie prowadziłem swojej firmy, bo się na tym nie znam, a decyduję o losach całego kraju, śmiało - wybierz mnie ponownie bo mi tu dobrze) na praktyków (od wielu lat prowadzę firmę, mam ogromne doświadczenie w zarządzaniu, chcę się nim podzielić, usprawnić działanie kraju, wystarczy, że na mnie zagłosujesz). Zagłosujmy w kolejnych wyborach na ludzi posiadających wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu firmami. Zmieńmy kraj. Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców.

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-03-28 22:42:05 [89.67.7.*] id:1635735  
    The Naturator: Napisał postów [2338], status [Szycha] Reputacja
    Spotkał się z 10 innymi osobami? Może, któryś z nich obchodził urodziny?

    Nick:
    Treść: