Szczypta teorii
Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, zapoznaj się z podstawami i usystematyzuj wiedzę na temat źródeł oraz parametrów światła. Wszystkie jego źródła posiadają na opakowaniu indywidualną specyfikację. Co oznaczają wszystkie skróty w opisach produktu?
Moc
Standardowym parametrem rozróżniającym żarówki jest moc wyrażona w watach. Coraz częściej jednak producenci zamieszczają na opakowaniu lub w instrukcji również tajemniczy napis lm. Co on oznacza? Lm to ilość lumenów mierząca, ile żarówka wytwarza światła. Pomiar w lumenach strumienia świetlnego pozwala na bezpośrednie porównanie ilości światła, jaka jest emitowana. Jeśli potrzebujesz przeliczyć jednostki, pomoże Ci w tym poniższa tabela:
Lumeny Wat
220-250 25
410-470 40
700-810 60
920-1060 75
1300-1530 100
Decydując, ile będzie lumenów na m2 w pomieszczeniu, determinujemy klimat wnętrza i jego użyteczność. Jednostką, która to opisuje są luksy (lx).
1 lx= 1 lm/m²
To właśnie w luksach określa się ilość światła potrzebną do komfortowego użytkowania pomieszczenia. Aranżując światło w sypialni, zadbaj, by wartość parametru mieściła się w przedziale 150-250 lx.
Barwa światła
Barwa światła mierzona jest w Kelwinach (K). Im wartość jest niższa, tym kolor światła będzie cieplejszy. Wyróżniamy następujące barwy światła:
- ciepła (poniżej 3300 K),
- neutralna (3300-6000 K),
- zimna (6000 K i więcej).
Oświetlenie nie tylko wpływa na odbiór pomieszczenia, jego wygląd, ale również nasz nastrój. Ciepła barwa sprzyja rozluźnieniu, buduje atmosferę relaksu. Światło zimne dodaje energii, motywuje i inspiruje do działania. Dla sypialni zatem wydaje się oczywiste, że zamontujemy żarówki o temperaturze barwowej w granicach 2000-3000 K. To nie jest jednak do końca prawdą.
Wyjątkowe strefy
Sypialnia może posiadać wiele funkcji. Niektórzy uwielbiają czytać książki lub gazety w łóżku. Czasami spotyka się w sypialni toaletkę lub biurko. Czy w tym przypadku delikatne, ciepłe światło będzie wystarczające? Niestety nie. Nieodpowiednio dobrana temperatura światła do czytania może szybko zmęczyć oczy, a wykonanie makijażu w półmroku wydaje się całkowicie niemożliwe. W takim przypadku warto wybrać lampki nocne świecące zimnym światłem odpowiednim do pracy lub lektury, natomiast toaletkę trzeba oświetlić punktowymi reflektorami sufitowymi lub kinkietami na wysięgnikach z żarówkami o chłodnej barwie ok. 4500-6000 K. O ile główne oświetlenie w postaci żyrandola lub plafonu powinno dawać ciepłe, rozproszone światło i tworzyć intymny oraz przytulny klimat, strefy robocze lepiej jest doświetlić punktowo chłodniejszą barwą.
Pomysłowe dekoracje
Ciekawym rozwiązaniem dla aranżacji świetlnej w sypialni jest zamontowanie oświetlenia centralnego z funkcją ściemniacza, co pozwoli regulować ilość światła i nadać wnętrzu nuty tajemniczości. W sypialni warto grać rozmaitymi źródłami światła. Z powodzeniem możesz zatem łączyć lampy wiszące, kinkiety, halogeny, żyrandole i listwy LED-owe. Niebanalną dekoracją do sypialni, którą warto się zainspirować, są wielokształtne i wielokolorowe girlandy, łańcuchy świetlne czy podświetlane napisy.
Mała sypialnia to prawdziwy poligon doświadczalny dla lubiących eksperymenty z oświetleniem. Dobór iluminacji pozwala zarządzać klimatem, nastrojem i wyglądem wnętrza. Zachęcamy do tworzenia własnych, indywidualnych kompozycji, które podkreślą indywidualny styl i sprawią, że przebywanie w tym pomieszczeniu będzie maksymalnie przyjemne.
Artykuł przygotowany przy współpracy z AboutDecor