- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 830
- Dodano: 2022-04-11 / 09:51
- Komentarzy: 0
W Ogrodzie Zoologicznym w Opolu wykluły się kolejne pisklęta papugi żako
Opolanie muszą być cierpliwi. Malutkie papugi będzie można odwiedzić najpewniej latem. Aby ograniczyć handel tymi ptakami, od 2017 roku żako została umieszczona w rygorystycznym Załączniku I konwencji CITES.
Żako kongijskie hodowane są w opolskim zoo od 20 lat. Kilka tygodni temu jedna z par doczekała się kolejnego potomstwa - 3 młodych. Nim jednak będzie można oglądać je w ogólnodostępnej wolierze, minie kilka miesięcy. Obecnie młode znajdują się w budce lęgowej, gdzie opiekuje się nimi matka.
Żako mają szare upierzenie i czerwony ogon. Samice mogą być nieco mniejsze i jaśniejsze od samców, ale nie można mówić o wyraźnym dymorfizmie (zróżnicowaniu) płciowym.
Papugi te w naszym zoo odżywiają się bogatą mieszanką nasion i owocami z dodatkiem warzyw - różnymi orzechami, kiełkami, jabłkiem, bananami, gotowaną fasolą i groszkiem zielonym, marchwią i tak dalej.
W naturze występują w lasach deszczowych, galeriowych i namorzynowych oraz na sawannach z większymi zadrzewieniami środkowej oraz zachodniej Afryki. Można je również spotkać na obszarach upraw oraz w parkach i ogrodach. Stada mogą liczyć nawet 5 tysięcy osobników.
Gniazda zakładają w dziuplach wysokich drzew. Samica składa w nich od 2 do 4 jaj, które następnie wysiaduje około miesiąca. Młode papugi pozostają w gnieździe około 2,5-3 miesięcy. W hodowli dożywają 45-55 lat, a niekiedy nawet 70 lat.
Niestety, żako są zagrożone wyginięciem - według IUCN Red List (EN, Endangered). Zagrożeniem dla tych papugi jest ich odłów celem sprzedania jako zwierzęta domowe, a także utrata środowiska spowodowana wycinaniem lasów przez człowieka.
Aby ograniczyć handel tymi ptakami, od 2017 roku żako została umieszczona w rygorystycznym Załączniku I konwencji CITES.
Ciekawostka: żako są jednymi z najbardziej inteligentnych ptaków, w niektórych aspektach intelektualnie dorównują trzyletnim dzieciom. Mają również wysoko rozwiniętą umiejętność naśladowania ludzkiej mowy i innych dźwięków.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.