• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 1844
    • Dodano: 2022-04-13 / 18:06
    • Komentarzy: 0

    Święto Wojciechowe już 23 kwietnia!

    (Fot. Dżacheć)

    Św. Wojciech to patron Opola. Jego postać władze miasta postanowiły przypomnieć i uhonorować organizując corocznie Święto Wojciechowe.


    "Wiele dni wędrował biskup Wojciech, zanim dotarł do mieszkańców grodziska. Nie zatrzymał się jednak. Nie znał zwyczajów tutejszych mieszkańców, nie wiedział jak go przyjmą. Był dla nich obcym człowiekiem. Na prawym brzegu Odry dostrzegł wzniesienie, z którego roztaczał się piękny widok na plac targowy i grodzisko na wyspie. Tu postanowił się zatrzymać..." [U. Zajączkowska "Legenda o pobycie Świętego Wojciecha w Opolu"]. Tak pobyt Świętego Wojciecha w Opolu opisuje legenda.

    Czy tak naprawdę słynny biskup był w Opolu? Nie ma pewności. Historycy twierdzą, że wiele na to wskazuje. Św. Wojciech to patron Opola. Jego postać władze miasta postanowiły przypomnieć i uhonorować organizując corocznie Święto Wojciechowe.

    W tym roku święto wraz z Miastem Opole zorganizuje Stowarzyszenie Mantikora oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W programie imprezy zaplanowanej na 23 kwietnia znajdzie się wiele atrakcji dla całych rodzin.

    - Z tego miejsca 23 kwietnia rozpocznie się pierwsza po pandemii plenerowa impreza w Opolu. Program święta będzie krążył koło wzgórza uniwersyteckiego - mówi wiceprezydent Maciej Wujec.

    - Święto Wojciechowe wraca do kalendarza miejskich imprez. Spotykamy się tutaj przy studni Wojciecha o 12.00, a następnie przechodzimy pod Zamek Górny, gdzie przygotowane będą atrakcje. W tym dniu Zamek Górny będzie otwarty dla wszystkich chętnych - mówi Łukasz Śmierciak z Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opola.

    Na jarmarku będzie można zaopatrzyć się w pyszne smakołyki oraz oryginalne rzemiosło. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w garncarstwie, kowalstwie czy tkactwie. A na pamiątkę będzie można wybić monetę z podobizną Św. Wojciecha. Specjalnie na tę okazję rozdamy również Precle Opolskie, według starej receptury i zgodnie z przywilejem wydanym przez Księcia Jana Dobrego. Podczas całego wydarzenia będzie można zwiedzić nieodpłatnie Zamek Górny z przewodnikami i atrakcjami.

    Nie zabraknie także muzycznych akcentów. O godz. 13.00 zagra zespół Lubov, który eksperymentuje ze słowiańską muzyką ludową i folkową. A na zakończenie, o godz. 18.00 usłyszymy Slavograjkę - jednoosobowy projekt muzyczny skrzypaczki i improwizatorki muzycznej Zuzanny Ciszewskiej.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".