- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 3559
- Dodano: 2022-04-18 / 07:25
- Komentarzy: 5
Dziś każdy powinien dać się oblać
Śmigus-dyngus przybierał w ciągu ostatnich 30 lat przeróżną formę. Od symbolicznych polewań, po wielkie lanie wiadrami. Niemniej wszystkie sposoby wiążą się ze szczęściem.
Zwyczaj oblewania wodą rodziny czy znajomych przynosi wiele radości, szczególnie tym najmłodszym. To bodaj jedyny dzień w roku, kiedy widok przemoczonego ubrania wywołuje najczęściej salwy śmiechu zarówno oblewających jak i oblanych.
- Śmigus-dyngus to była zabawa młodzieży polegająca na polewaniu się wodą, której przypisywano funkcje oczyszczające. Dodatkowo ten zwyczaj miał pobudzić przyrodę do rodzenia i budzenia się na wiosnę. Zlanie dziewczyny wodą było miarą jej powodzenia wśród kawalerów. Chłopcy polewali tylko te wybranki, które im się podobały. Dziewczęta odwdzięczając się za ten przejaw sympatii ofiarowywały chłopakom pomalowane jajka (kolor jajka był wiadomością dla chłopca np. zielony symbolizował nadzieję, żółty zazdrość, czerwony miłość) oraz pisały wierszyki np. Byłam dla Ciebie i jestem szczera, nie przychodź do mnie bo mam innego kawalera - mówi w rozmowie z portalem opole.pl Elżbieta Oficjalska -Kustosz Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach.
- Kolejnym poniedziałkowym obyczajem, którego już nie ma było smaganie brzozowymi czy wierzbowymi witkami niezamężnych dziewcząt (wchodzących w okres szukania narzeczonego czy męża) po łydkach przez chłopców. Co ciekawe, ten zwyczaj jest obecny w wielu kulturach np. w starożytnym Rzymie, co pokazuje jak wiele obrzędów jest podobnych. Szczególnie widać to w kulturach rolniczych zależnych od przyrody, które chciały ją w ten sposób obłaskawić - słyszymy.
Warto więc połączyć kultywowanie poniedziałkowej tradycji z zachowaniem umiaru i kultury. Pogoda za oknem z pewnością zachęca do obfitego polewania się wodą, jednak warto w tej zabawie znaleźć złoty środek, by osoby trzecie, nie czuły się niekomfortowo.
- Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne - gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów - słyszymy.
Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
ms40: Napisał postów [1449], status [zrobił/a karierę]
Prymitywny i debilny zwyczaj