- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 1124
- Dodano: 2022-04-23 / 12:21
- Komentarzy: 8
Wypłata środków z Funduszu Pomocowego jest realizowana na bieżąco
Fundusz Pomocy jest dedykowany uchodźcom z Ukrainy, którzy trafili do Polski po inwazji Rosji na Ukrainę. Opolski Urząd Wojewódzki zapewnia, że wypłaca środki na bieżąco i prosi samorządy, by przekazywały te środki bez zbędnej zwłoki.
Wojewoda opolski informuje, że środki pomocowe dzielą się na dwa zapisy specustawy. Art. 12, który jest dedykowany do redystrybucji środków finansowych na ośrodki organizowane przez wojewodę opolskiego i finansowane przez wojewodę opolskiego z tymi ośrodkami, albo przez samorządy terytorialne w ramach poleceń. Art. 13 to refinansowanie opieki nad uchodźcami, którzy znaleźli się w innej formie na terenie samorządów terytorialnych, ale to te osoby, które znalazły się w rodzinach prywatnych w województwie opolskim.
- Biorąc pod uwagę całość tego zagadnienia, na dzień dzisiejszy mamy w 100 procentach, a nawet z zaddatkiem zabezpieczone środki na pokrycie kosztów pobytu uchodźców z Ukrainy zarówno w ośrodkach, jak i u osób prywatnych - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.
- Na dzień dzisiejszy mamy prawie 25 mln środków, które oczekują na przekazanie samorządom, a poprzez samorządy rodzinom prywatnym, którzy przyjęli uchodźców w opolskim. Jeśli chodzi o wnioski, to wysokość tych wydatków jest bliska 20 mln zł.
- Do dnia wczorajszego, na ubiegły tydzień (przedświąteczny), wojewoda opolski przekazał samorządom terytorialnym kwotę 8 mln złotych zaliczkowo, na realizację zobowiązań wobec osób prywatnych, aby mogły pokrywać te 40 zł za osobodzień za uchodźcę. Samorząd miasta Opola przyjął 4 kwietnia kwotę 300 tysięcy złotych na wypłatę potrzeb osobom, które goszczą u siebie w rodzinach uchodźców. Do dnia dzisiejszego mamy informację, że 22 gminy wypłaciły środki na realizację świadczenia z art. 13 specustawy. Czekamy w dalszym ciągu na realizację tych wniosków przez 4 gminy - mówi wojewoda opolski.
- Oczekujemy na wnioski ze strony gmin dwa razy w tygodniu. Po złożeniu wniosku, każda z gmin może liczyć na to, że w następnym tygodniu takie środki finansowe otrzymają. Proszę samorządy terytorialne, by przekazywały rodzinom, które goszczą uchodźców tak samo te środki, czyli bez zbędnej zwłoki - słyszymy.
- Do finansowania tego zadania podeszliśmy bardzo liberalnie. Zaliczkowo przekazaliśmy środki do samorządów, by one od razu mogły wypłacać te kwoty osobom, które udzielają pomocy Ukraińcom. Na wypłatę jednorazowego świadczenia w kwocie 300 złotych również przekazaliśmy już ponad 2 mln złotych. Z naszej strony nie ma przeszkód w wypłacie tych środków - mówi dyrektor Wydziału Finansów i Budżetu OUW.
Urząd Wojewódzki w Opolu pozyskał sprzęt mobilny, który pozwoli na szybsze nadawanie numeru PESEL zgłaszającym się uchodźcom wojennym z Ukrainy. - Na dzień wczorajszy na terenie Opolszczyzny nadanych zostało ponad 24 tysiące numerów PESEL (ponad 3200 z Opolu). W Głuchołazach Nysie czy Brzegu liczba ta oscyluje w okolicach 1000 - mówi Anna Bartoszek-Dec dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
JutroalboWcale: Napisała postów [510], status [starszy pismak]
Szkoda,że Unia tak szybko pieniędzy nie przelewa. Putin powiedział niet i Angela z przydupasem francuskim blokuje pomoc. Wystarczy wspomnieć o pierwszej pomocy niemieckiej w postaci hełmów xD