- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 3530
- Dodano: 2022-05-03 / 17:57
- Komentarzy: 6
Radni pytają gdzie się schować w razie wojny. W Opolu schronów...nie ma
W aktualnym stanie prawnym nie ma zatem podstaw prawnych rangi ustawy lub rozporządzenia, które nakładałyby na Prezydenta Miasta Opola, jako organu obrony cywilnej obowiązku tworzenia schronów, ukryć lub budowli ochronnych.
Radni w interesie zatroskanych mieszkańców Opola pytają o schrony. Po wybuchu wojny na Ukrainie opolanie chcą czuć się zabezpieczeni na wszelką ewentualność. Okazuje się, że w mieście nie ma nawet schronu.
Są budynki, piwnice przystosowane do takiej funkcji, ale one mają ograniczoną pojemność.
Jak informuje Adam Leszczyński, rzecznik prasowy opolskiego ratusza, schrony zostały zlikwidowane po tym, jak nadzór budowlany stwierdził, że działające w mieście obiekty nie nadają się do pełnienia roli, do jakiej zostały przeznaczone. Leszczyński dodaje, że nie ma przepisów wykonawczych dotyczących utrzymania, wyposażenia czy budowy schronów. Budowa i utrzymanie tego typu obiektów, to zadanie z zakresu administracji rządowej, na które miasto nie otrzymuje żadnych środków.
- W aktualnym stanie prawnym nie ma zatem podstaw prawnych rangi ustawy lub rozporządzenia, które nakładałyby na Prezydenta Miasta Opola, jako organu obrony cywilnej obowiązku tworzenia schronów, ukryć lub budowli ochronnych. Co więcej, nie ma przepisów prawa, które ustalałyby, jak pod względem technicznym takie budowle miałaby być budowane. Budowle ochronne które były na terenie miasta Opola zostały skreślone z ewidencji budowli ochronnych w latach 2005 - 2007, jako nie spełniające wymogów prawa budowlanego. Brak jednoznacznych uregulowań prawnych ma znaczący wpływ na proces tworzenia i utrzymania nowych obiektów tego typu. Konsekwencją takiego stanu są wieloletnie zaniedbanie spraw obrony cywilnej w Polsce oraz pogląd, że budowle ochronne, formacje OC czy systemy ostrzegania i alarmowania są niepotrzebnym reliktem - czytamy w odpowiedzi na interpelację.
W roku 2016 w Komendzie Głównej PSP został opracowany projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy projekt ten precyzuje obowiązki odpowiednich podmiotów w dziedzinie zapewnienia schronienia dla ludności i zabezpieczenia mienia w sytuacji zagrożenia, w szczególności wskazując na niezbędne przedsięwzięcia w ramach odpowiedniego wykorzystania i adoptowania budowli. Przyjęto przy tym zasadę, że to właśnie poszczególne samorządy w oparciu o analizę zagrożeń będą decydować o metodzie ochrony ludności przed skutkami możliwych skażeń, a zatem też o ilości i rodzaju budowli ochronnych. Z kolei 29 lipca 2016 r. opracowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać schrony i ukrycia, ich usytuowanie oraz warunki eksploatacji. Kolejna próba uregulowania stanu prawnego została podjęta w projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej z dnia 2 lipca 2019 r.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
liberty: Napisał postów [5509], status [Szycha]
Nie ma bo parchy z PiS w razie czego uciekną do Anglii wiec co ich obchodzą ludzie którym chcą zgotować wojnę z ruskimi?