- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 1045
- Dodano: 2022-05-05 / 20:22
- Komentarzy: 0
Na Opolszczyźnie przybywa przedsiębiorców opłacających składki w ZUS
W regionie rośnie liczba firm, przedsiębiorców oraz samozatrudnionych, którzy opłacają składki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W regionie jest teraz ponad 57,5 tys. aktywnych płatników składek.
Więcej inicjatywy
Dziesięć lat temu w opolskich placówkach ZUS składki opłacało 49 tys. podmiotów aktywnych w obrocie gospodarczym. W ciągu dekady na Opolszczyźnie widać pod tym względem 15 procentowy wzrost.
- Każdego roku poszerza się grono opolskich pracodawców i osób podejmujących pozarolniczą działalność gospodarczą. To przekłada się na wzrost podmiotów opłacających składki na ubezpieczenia społeczne. Z ponad 57,5 tysiąca aktywnych płatników najwięcej jest z Opola i powiatu opolskiego, bo ponad 19,6 tysięcy. Około 7,5 tysiąca płatników obsługuje inspektorat w Nysie, niemal 6 tysięcy placówka w Strzelcach Opolskich, a kolejnych prawie 4,8 tysiąca przedsiębiorstw i firm inspektorat w Kędzierzynie-Koźlu - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Skłonność do zakładania działalności gospodarczej oraz zatrudniania pracowników na Opolszczyźnie rośnie. Wiosną 2012 r. składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne płaciło 49 tys. aktywnych podmiotów, w analogicznym okresie 2015 r. - 50,2 tys., natomiast w 2020 r. ponad 55,5 tys. Obecnie liczba ta wzrosła o kolejnych 2 tysiące płatników.
Trend wzrostowy notuje nie tylko województwo opolskie. To tendencja ogólnokrajowa. Równo 10 lat wcześniej, ZUS w wymiarze kraju miał nieco ponad 2 mln 205 tys. aktywnych płatników składek. Wiosną 2015 r. było to 2 mln 317 tys., a w 2020 r. już prawie 2 mln 737 tys. Na przełomie tegorocznej zimy i wiosny ZUS w skali kraju odnotował niemal 2,8 mln opłacających składki przedsiębiorstw, firm i z tytułu jednoosobowej działalności.
Rekordowe wpływy do FUS
Więcej płatników i zatrudnionych to więcej pieniędzy w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pomimo pandemii Covid-19 sytuacja FUS w ubiegłym roku była bardzo dobra. Wskaźnik pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych osiągnął rekordowy w ostatnim dwudziestoleciu poziom blisko 82 proc. Ten wynik był możliwy dzięki wzrostowi zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw oraz wzrostowi przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Wpływ na dobrą kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych był wysoki poziom wywiązywania się przedsiębiorców, firm i osób samozatrudnionych z obowiązku terminowego opłacania składek.
Ulgi i preferencje
Jakie są przyczyny rosnącej liczby pracodawców i samozatrudnionych, którzy co miesiąc przekazują składki do ZUS?
- Źródłem odważniejszych decyzji co do zakładania własnego biznesu jest możliwość korzystania
ze wsparcia dla początkujących przedsiębiorców w ZUS. Wielu z nich przez pół roku jest zwolnionych z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w ramach Ulgi na Start. Przez kolejne dwa lata jest opcja opłacania składek w niższej wysokości. Takie programy jak Ulga na Start, przywilej preferencyjnych składek oraz Mały ZUS Plus ułatwiają wejście na rynek pracy. W sumie taki okres ulgowy może trwać nawet ponad pięć lat. Ponadto mniejsze i większe podmioty w obrocie gospodarczym mimo trudnych ostatnich dwóch lat ciągle są aktywne, bo skorzystali z kolejnych odsłon tarczy antykryzysowej w ZUS jak zwolnienie z opłacania składek czy świadczenia postojowe - Elżbieta Kaczorowska-Rams, zastępca dyrektora do spraw dochodów w opolskim oddziale ZUS.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.