• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 951
    • Dodano: 2022-05-06 / 17:50
    • Komentarzy: 1
    • Artykuł sponsorowany

    Ekologiczny remont - jak odzyskać surowce z odpadów budowlanych?

    Przeprowadzanie prac remontowych wiąże się zawsze z generowaniem odpadów budowlanych. Choć zwykle pragniemy uniknąć tego rodzaju śmieci, gdyż kojarzą nam się z piętrzącą się górą gruzu, tak naprawdę odpady budowlane są nieodzowną częścią większości remontów, szczególnie tych generalnych. Czy remont można przeprowadzić w sposób ekologiczny? Innymi słowy, czy i w jaki sposób można odzyskać surowce z odpadów po remoncie?

    Domowe sposoby na recykling odpadów po remoncie

    Odzyskiwanie surowców z odpadów remontowych można uskuteczniać w warunkach domowych pod warunkiem, że chodzi o odpady, które nie są niebezpieczne i na pierwszy rzut oka przydatne są jeszcze do innych celów. Najczęściej są to przedmioty o tak niewielkich bądź łatwych do wyeliminowania zniszczeniach, że nie ma przeszkód do dalszego wykorzystania danej rzeczy - mogę pełnić dalej swoje funkcje lub nadawać się świetnie do czegoś innego. Najlepiej zobrazować to na przykładach.

    • Zerwana boazeria ze ścian w korytarzu służyć może do zbudowania drewnianej konstrukcji. Może być to buda dla psa, karmnik dla ptaków czy skrytka na narzędzia ogrodowe.

    • Odpady wielkogabarytowe można odrestaurować. Zabrudzona, choć wygodna kanapa, którą planowaliśmy wyrzucić na gratowisko, może nadal świetnie pełnić swoją funkcję po wymianie tapicerki. Wiekowy stół, który nie pasuje nam do nowoczesnych aranżacji, umieścić możemy w garażu, tworząc tym samym miejsce do majsterkowania.

    • Potłuczone płytki podłogowe czy armatura łazienkowa mogą pełnić funkcję nietuzinkowej mozaiki. Wykorzystać można ją do ozdabiania blatu, wazonu, klosza, a nawet elewacji budynku.
    Wszystko zależy tak naprawdę od naszej kreatywności i potrzeb. Podarowanie drugiego życia na pozór nieprzydatnym elementom czy starym gratom może być szalenie inspirującym przeżyciem.

    Wykorzystanie gruzu w ogrodzie

    Gruz w Warszawie nie musi od razu trafić do sortowni. Oczywiście, w pozbyciu się gruzu mogą pomóc niezawodne kontenery na gruz, jednak jeśli wśród naszych odpadów budowlanych znajdą się cegły z rozbiórki, beton czy porcelana, to mając swój własny ogród możemy zrobić z nich nie lada użytek. Pokruszony cegły, kamienie i beton może być idealnym budulcem skalniaka. Nie wymaga on zbyt wiele pielęgnacji, za to może być przyjemnym dla oka elementem ogrodowej architektury. Co więcej, skalniak wymaga przygotowania drenażu, do którego gruz również bardzo dobrze może się nadawać. Chroni on skalne rośliny przed nadmiarem wilgoci. Przy użyciu pokruszonego gruzu z cegieł można wykonać domowej roboty drenaż. Najpierw wykopuje się w tym celu dół w ziemi, po czym wypełnia przygotowanym gruzem. Najlepiej, aby warstwa miała przynajmniej 15 cm grubości. Woda z opadów atmosferycznych czy po podlewaniu będzie gromadziła się właśnie w tym miejscu.

    Profesjonalny recykling
    Jeśli ani w domu, ani w ogrodzie nie znajdujemy zastosowania dla odpadów po remoncie, pozostaje nam oddanie gruzu w ręce specjalistów, którzy zajmują się jego recyklingiem. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba wcale w tym celu przedsięwziąć specjalnych kroków ponad te, które służą zwykłemu składowaniu gruzu w kontenerze. Jeżeli bowiem korzystamy z wynajętego kontenera na gruz, firma, taka jak https://gruzwoz.pl/,która wynajmuje nam pojemnik i organizuje późniejszy wywóz gruzu do sortowni, sama zadba o to, aby odpady trafiły w odpowiednie miejsce, gdzie wieloetapowo będzie można odzyskać z nich surowce wtórne. Co odzyskuje się z odpadów? Czysty gruz można poddać recyklingowi w całości, przerabiając go, chociażby, na materiał służący jako:

    • podkład pod tory
    • podkład pod wały
    • nasypy kolejowe
    • podsypka pod kostkę brukową
    • podsypka pod fundamenty
    • jako wyściółka pod boiska sportowe

    Gruz zanieczyszczony z kolei zawiera w składzie takie elementy jak tekstylia, szkło, gumę, tworzywa sztuczne, folie malarskie, opakowania po materiałach budowlanych i wiele innych. W tym przypadku nie od razu można rozpocząć proces recyklingu - najpierw śmieci muszą zostać odpowiednio posegregowane, oczyszczone, a dopiero następnie przerabiane na surowce określonego typu.

    Recykling stanowi podstawę nowoczesnego gospodarowania wszelkimi odpadami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by odzysk surowców wtórnych stosować również w przypadku materiałów budowalnych. Jak pokazują powyższe przykłady, nie taki gruz bezużyteczny!
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-05-06 22:27:39 [185.127.22.*] id:1638469  
    Rolnikos: Napisała postów [9270], status [VIP] Reputacja
    Gróz ciągnie wodę pod fundament się nie nadaje, lepiej kupić kamienia niż potem całe życie walczyć z wilgocią.

    Nick:
    Treść: