- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 1097
- Dodano: 2022-05-16 / 08:17
- Komentarzy: 0
W woj. opolskim pond 13 procent urodzeń to urodzenia przedwczesne
Kangurowanie to metoda wspomagająca leczenie nowonarodzonych dzieci zalecana głównie wcześniakom oraz dzieciom z niską masą urodzeniową. Polega ona na położeniu dziecka na brzuchu matki przez pierwsze 2 godziny po porodzie.
W ramach Dnia Kangurowania, który oficjalnie obchodzono w niedzielę 15 maja, na całym świecie promowana jest metoda wymyślona przez Kolumbijczyka Edgara Reya Sanabria.
W Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu w Oddziale Neonatologicznym, a konkretnie w Pododdziale Patologii Noworodków leczone są noworodki i wcześniaki z ostrą niewydolnością oddechową, zakażeniami układu oddechowego, układu moczowego, żółtaczką, w tym noworodki z ekstremalnie niską urodzeniową masą ciała.
Pacjentami Klinicznego Centrum są dzieci urodzone w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu oraz w innych szpitalach województwa oraz noworodki i wcześniaki po pobycie na oddziale intensywnej terapii, wymagające dalszego leczenia.
Pododdział Patologii Noworodków dysponuje nowoczesną bazą diagnostyczno-leczniczą, która obejmuje 24 miejsca, w tym 4 stanowiska intensywnej terapii noworodka, wyposażone w wysokiej klasy sprzęt specjalistyczny oraz centralne monitorowanie.
Warto w tym miejscu wspomnieć, jak ważne jest kangurowanie. Ważne, by kangurowanie dziecka było wdrożone tuż po porodzie, a następnie kontynuowane przez mamę, jak i tatę. Można to robić nawet w przypadku wcześniaków, a takich rodzi się tylko w naszym Klinicznym Centrum średnio 400 rocznie.
- W okresie od stycznia do grudnia 2021 roku w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu urodziło się 2882 dzieci, z czego 377 dzieci to właśnie wcześniaki (wskaźnik wcześniactwa to 13,08%).
W okresie od stycznia do kwietnia 2022 roku w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu urodziło się już 868 dzieci, z czego 120 dzieci to właśnie wcześniaki (wskaźnik wcześniactwa to 13,82%).
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.