• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 1115
    • Dodano: 2022-05-16 / 08:17
    • Komentarzy: 0

    W woj. opolskim pond 13 procent urodzeń to urodzenia przedwczesne

    (Fot. Archiwum)

    Kangurowanie to metoda wspomagająca leczenie nowonarodzonych dzieci zalecana głównie wcześniakom oraz dzieciom z niską masą urodzeniową. Polega ona na położeniu dziecka na brzuchu matki przez pierwsze 2 godziny po porodzie.


    W ramach Dnia Kangurowania, który oficjalnie obchodzono w niedzielę 15 maja, na całym świecie promowana jest metoda wymyślona przez Kolumbijczyka Edgara Reya Sanabria.

    W Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu w Oddziale Neonatologicznym, a konkretnie w Pododdziale Patologii Noworodków leczone są noworodki i wcześniaki z ostrą niewydolnością oddechową, zakażeniami układu oddechowego, układu moczowego, żółtaczką, w tym noworodki z ekstremalnie niską urodzeniową masą ciała.

    Pacjentami Klinicznego Centrum są dzieci urodzone w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu oraz w innych szpitalach województwa oraz noworodki i wcześniaki po pobycie na oddziale intensywnej terapii, wymagające dalszego leczenia.

    Pododdział Patologii Noworodków dysponuje nowoczesną bazą diagnostyczno-leczniczą, która obejmuje 24 miejsca, w tym 4 stanowiska intensywnej terapii noworodka, wyposażone w wysokiej klasy sprzęt specjalistyczny oraz centralne monitorowanie.

    Warto w tym miejscu wspomnieć, jak ważne jest kangurowanie. Ważne, by kangurowanie dziecka było wdrożone tuż po porodzie, a następnie kontynuowane przez mamę, jak i tatę. Można to robić nawet w przypadku wcześniaków, a takich rodzi się tylko w naszym Klinicznym Centrum średnio 400 rocznie.

    - W okresie od stycznia do grudnia 2021 roku w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu urodziło się 2882 dzieci, z czego 377 dzieci to właśnie wcześniaki (wskaźnik wcześniactwa to 13,08%).

    W okresie od stycznia do kwietnia 2022 roku w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu urodziło się już 868 dzieci, z czego 120 dzieci to właśnie wcześniaki (wskaźnik wcześniactwa to 13,82%).

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".