- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 1209
- Dodano: 2022-05-14 / 09:56
- Komentarzy: 2
Obywatele Ukrainy powinni poinformować ZUS o swoim wyjeździe
Obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus lub o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy a planują wyjazd z Polski, powinni powiadomić o tym ZUS.
Na Opolszczyźnie, do końca kwietnia uchodźcy z Ukrainy złożyli 10,7 tys. wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus, a wnioski te obejmowały niemal 16,5 tys. dzieci (na okresy świadczeniowe 2021/2022 i 2022/2023). Ponadto obywatele Ukrainy złożyli do końca minionego miesiąca prawie 170 wniosków o wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego.
Zgodnie z przepisami wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na więcej niż miesiąc pozbawia go prawa do legalnego pobytu w Polsce. To z kolei oznacza utratę prawa świadczeń dla rodzin. Dlatego tak istotne jest, aby obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenia dla rodzin i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym ZUS.
Poinformować o wyjeździe cudzoziemcy mogą przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS - trzeba wtedy złożyć pismo na formularzu o symbolu POG.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma narzędzia, aby sprawdzić czy dana osoba opuściła nasz kraj. ZUS może zweryfikować legalny pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, zarówno na etapie przyznawania świadczeń, jak i w dowolnym momencie w trakcie okresu świadczeniowego. ZUS ma dostęp do różnych państwowych rejestrów. Chodzi np. o systemu informacji oświatowej, centralny wykaz ubezpieczonych. W razie potrzeby ZUS będzie mógł korzystać ze specjalnego rejestru obywateli Ukrainy, prowadzonego przez Straż Graniczną.
W przypadku wątpliwości, dotyczących spełnienia warunków do otrzymywania świadczeń dla rodzin, w szczególności warunku zamieszkania w Polsce, ZUS może wezwać świadczeniobiorcę do osobistego udzielenia wyjaśnień w placówce ZUS. ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego, jeżeli świadczeniobiorca odmówi udzielenia lub nie udzieli w wyznaczonym terminie wyjaśnień co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia. Te zasady obowiązują zarówno Polaków, jak i cudzoziemców.
Uchodźcy powinni poinformować ZUS o wyjeździe nie tylko gdy wracają na Ukrainę ale też wtedy gdy, udadzą się do którego z krajów unijnych. W ramach współpracy pomiędzy instytucjami właściwymi do realizacji unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, ZUS może pozyskać informację o pobycie obywatela Ukrainy w innym państwie w ramach prowadzonego postępowaniu o przyznanie świadczeń rodzinnych w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Dotyczy to również Polaków.
W ramach wsparcia realizowanego przez ZUS obywatele Ukrainy mogą skorzystać z programów dla rodzin takich jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy "Rodzina 500 plus". Pierwsze pieniądze w ramach 500 plus trafią do Ukraińców w połowie maja.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Henryk: Napisał postów [613], status [rozpisany/na]
a po co? Polaka to bogaty kraj miodem i mlekiem płynący. Powtarzam za nowym-starym prezesem NBP.