- Autor: News4media
- Wyświetleń: 1712
- Dodano: 2022-05-17 / 17:43
- Komentarzy: 7
Smartfon może zepsuć zdrowie. Potwierdzają to badania
Naukowcy uniwersytetu w Tel Awiwie przeprowadzili nietypowe badanie. Okazało się, że smartfony mają wpływ na nasze uzębienie.
Nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych to znak naszych czasów. Stale śledzimy media społecznościowe, sprawdzamy pocztę elektroniczną, piszemy sms-y, oglądamy filmy... W jednym urządzeniu możemy stworzyć terminarz, listę zakupów, centrum rozrywki, bibliotekę i miejsce spotkań.
Eksperci z The Maurice and Gabriela Goldschleger School of Dental Medicine w Tel Awiwie chcieli sprawdzić, czy częste sięganie po smartfon może realnie wpływać na stan zdrowia, w tym uzębienia.
Smartfony powodowały przewlekły stres
Wnioski są zaskakujące. Okazuje się, że media społecznościowe i korzystanie ze smartfonów mogą zaburzać sen i powodować zmęczenie oraz bóle w okolicach ust i szczęki. Żeby dokładniej przyjrzeć się tym zależnościom, 600 badanych osób podzielono na dwie grupy: świeckich (używających smartfonów bez ograniczeń) oraz ultraortodoksyjnych (korzystających z telefonów bez połączenia z internetem).
Analiza zgłaszanych uwag pozwoliła stwierdzić, że aż 54 proc. świeckich internautów częściej budziło się w nocy, kiedy wśród ultraortodoksów problem ten dotknął zaledwie 20 proc. osób. 50 proc. świeckich odczuwało też nadmierny poziom stresu - w przypadku drugiej grupy było to tylko 22 proc. przypadków. 45 proc. aktywnych użytkowników smartfonów przyznało również, że odczuwa nieustanną potrzebę dostępu do swoich urządzeń. W grupie "koszernej" wartość ta wyniosła tylko 20 proc.
Jak media społecznościowe wpływają na uzębienie?
Uzależnienie od ciągłego "zażywania informacji" z sieci nie pozostało bez wpływu również na zupełnie niepozorną część ciała - żuchwę i jej stawy. Wśród świeckich użytkowników 21 proc. respondentów łapało się na nocnym zgrzytaniu zębami, z kolei 24 proc. z nich zaobserwowało ten objaw również za dnia. 29 proc. aktywnych w sieci odczuwało również ból mięśni żuchwy. Dla porównania - opisywane objawy wystąpiły jedynie u 14 proc. ortodoksów: 13,5 proc. zgłaszało zgrzytanie zębami i 14 proc. ból w mięśniach szczęki.
- Obecne badanie wykazało związek między nadmiernym używaniem smartfonów, które umożliwiają surfowanie po aplikacjach społecznościowych, a znacznym wzrostem wybudzeń w nocy (co prowadzi do zmęczenia w ciągu dnia), bólu twarzy i szczęki, ucisku w szczęce w dzień i zgrzytanie zębami w nocy - objawy fizyczne, które często są wynikiem stresu i niepokoju, a które mogą prowadzić nawet do urazów fizycznych, takich jak erozja zębów i uszkodzenie stawów - wyjaśniła dr Pessia Friedman-Rubin, jedna z badaczek uczestniczących w projekcie.
I dodała: - Oczywiście opowiadamy się za postępem technologicznym, ale jak wszystko w życiu - nadmierne korzystanie ze smartfonów może prowadzić do negatywnych objawów i ważne jest, aby opinia publiczna była świadoma konsekwencji, jakie ma to dla ciała i umysłu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Szubrawca: Napisał postów [422], status [maniak]
Nawet taki laik jak ja zauważy, ze to badanie jest bez sensu. Po prostu osoby mocno wierzące jak widać są bardziej spokojne i nie ma to związku ze smartfonami (choć jak najbardziej uważam , że szkodzą w wielu aspektach ). Równie dobrze mogli im dać czopki i wynik badań byłby taki sam :)