- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 8683
- Dodano: 2022-05-18 / 10:33
- Komentarzy: 12
Autobusy elektryczne są już w Opolu!
Urząd Miasta Opola poinformował, że pierwsze 3 pojazdy marki Solaris są już w zajezdni MZK, kolejne 2 pojazdy przyjadą w najbliższych dniach.
Pięć autobusów będzie jeździło na linii 25. Na ich uruchomienie trzeba będzie jednak poczekać. Aby elektryki mogły poruszać się ulicami Opola musi być przygotowana specjalna infrastruktura w tym ładowarki. Trwa właśnie ich budowa i montaż - w okolicach pętli przy ul. Prószkowskiej budowana jest stacja szybkiego ładowania, a w zajezdni MZK trwa montaż stacji.
Pojazdy marki Solaris zostały zakupione w ramach projektu "Elektromobilne Opole - etap 1". W ramach realizacji zadania zbudowana zostanie także ładowarka pantografowa, czyli ładowarka szybkiego ładowania, która będzie znajdowała się na pętli przy ul. Prószkowskiej. Będzie ona miała moc 300 kW i działała na zasadzie odwróconego
pantografu - autobus będzie podjeżdżał do stacji, gdzie na jego dach opuści się specjalne urządzenie, które załaduję pojazd. Kolejne ładowarki znajdują się w bazie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego przy
ul. Luboszyckiej w Opolu. W zajezdni montowane są właśnie 3 dwustanowiskowe stacje ładowania o mocy wyjściowej 120 kW.
Autobusy, które będą jeździły po ulicach Opola, to pojazdy Urbino 12 elektric. Są one wyposażone w nowoczesne baterie Solaris High Energy i będą napędzane przez chłodzony powietrzem silnik centralny o mocy 160 kW. Pojazdy posiadają trzy pary podwójnych drzwi, a na ich pokładzie znajduje się 28 miejsc siedzących, miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz z wózkami dziecięcymi. Autobusy są wyposażone
również w dostęp do sieci WiFi oraz w gniazda USB. To pierwsze pojazdy elektryczne w stolicy województwa.
Koszt całego projektu to 21 milionów złotych. 14 milionów pochodzi z dofinansowania Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
W trakcie realizacji jest też projekt "Elektromobilne Opole - etap 2". W jego ramach do stolicy regionu trafi kolejnych 9 elektrycznych pojazdów. Będą one jeździły na trasach: 3 oraz 11. Dodatkowo na pętli przy ul.
Pużaka zamontowana zostanie ładowarka pantografowa, a w zajezdni MZK 4 stacje ładowania. Koszt tej inwestycji to prawie 34 miliony złotych. Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach Programu Zielony Transport Publiczny, wynosi prawie 20 milionów złotych.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
KK 35947: Napisał postów [3721], status [VIP]
Taaaa, przyjechały ekolawetami,ciekawe dlaczego nie na kołach, hipoekologia...