Sitodruk - co to jest i dlaczego nazywany jest drukiem sitowym?
Sitodruk, co to takiego? To bezpośrednia technika druku, w której na formę drukową nakłada się drobną siatkę. To uznana metoda od wielu lat, gdyż pozwala na tworzenie nadruków bardzo wysokiej klasy, wytrzymałych i wyjątkowo wyrazistych.
Kluczowe etapy powstawania sitodruku
Proces powstawania druku sitowego składa się z kilku etapów. Na początku konieczne jest przygotowanie klisz. Co ważne, trzeba pamiętać, że plik graficzny, z którego powstaje nadruk, powinien mieć oddzielone kolory, jeśli jest więcej, niż 1. W tej technice tej stosuje się od 1 do maksymalnie 6 barw. Do ich odseparowania służą zaawansowane programy graficzne.
Następnie istotne jest naświetlenie sita, do tego używana jest emulsja światłoczuła. Przed zastosowaniem powinna być ona przechowywana w ciemni, aby nie utraciła swoich właściwości. Potem nakładana jest na powierzchnię sita, a ostatecznie zarówno kliszę, jak i sito z emulsją poddaje się procesowi naświetlania i utwardzania. Po jego zakończeniu należy umyć sito i ponownie je wysuszyć, to również ostateczny czas na wprowadzenie jakichkolwiek poprawek.
Jakie farby są wykorzystywane w druku sitowym?
Panteone to paleta wykorzystywana w przypadku techniki, jaką jest sitodruk. Co to za przestrzeń kolorów? W tym przypadku każdy z kolorów wytwarzany jest od podstaw, dzięki temu uzyskana paleta wygląda naprawdę rewelacyjnie. W sitodruku korzysta się z między innymi poszczególnych farb:
- pastizolowe;
- wodne;
- rozpuszczalnikowe;
- silikonowe;
- specjalne, czyli np. fosforyzujące i odblaskowe.
Jakie są najważniejsze zalety druku sitowego?
Popularność metody sitodrukowej jest nadal bardzo duża, ponieważ oferuje ona niezawodne właściwości. Przede wszystkim wyróżnia ją wyjątkowa trwałość i odporność na wiele prań. Ponadto jest wytrzymała na różne warunki atmosferyczne, dlatego przez lata wygląd nadruku pozostanie perfekcyjny. Co więcej, poprzez bogate nasycenie barw, uzyskane kolory są przejrzyste i idealnie odwzorowane.
Druk sitowy ma niezwykle szerokie zastosowanie, doskonale sprawdza się więc niemalże w przypadku każdego produktu, materiału lub tkaniny. Do tego cena tej techniki jest bardzo niska, a szczególnie opłacalna od około 20-30 sztuk.
Sitodruk - uniwersalna metoda oznakowania odzieży
Druk sitowy to technika znakowania odzieży, na którą składa się kilka części projektowych. Jeśli każda z nich zostanie odpowiednia wykonana, uzyskane efekty naprawdę zachwycają. Zarówno przygotowanie, jak i samo nakładanie farby wymaga czasu, co przekłada się na wysoką jakość oraz trwałość produktu. Powstały nadruk przy dobrej pielęgnacji wytrzyma nawet do 150 prań, niezależnie od użytego materiału.