- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 949
- Dodano: 2022-05-20 / 16:33
- Komentarzy: 0
Projekt badawczy u dzieci z cukrzycą będzie realizowany w USK
Lekarze z USK sprawdzą, czy cukrzyca może wpływać na uszkodzenia słuchu u chorujących na nią dzieci i młodzieży. Pozyskali finansowanie na badania, a projekt Olgi Kamińskiej-Jackowiak zostanie wkrótce dopracowany podczas międzynarodowej szkoły dla młodych lekarzy ISPAD
Olga Kamińska - Jackowiak jest lekarzem Oddziału Pediatrii USK i zakwalifikowała się w tym roku do elitarnej Szkoły Młodych Naukowców ISPAD, międzynarodowej organizacji zajmującej się diabetologią dzieci i młodzieży. Zjazd szkoły odbędzie się w ostatnim tygodniu maja w Pradze.
- Każdego roku do Szkoły Młodych Naukowców ISPAD przyjmowanych jest 20 lekarzy z całego świata, którzy przedstawiają najlepsze pomysły na projekty badawcze - wyjaśnia dr hab. n. med. Agata Chobot, kierownik Oddziału i Kliniki Pediatrii USK i UO, prof. UO. - To ogromne wyróżnienie i szansa na uzyskanie fachowego wsparcia w przygotowaniu do realizacji pomysłu, zdobycia kontaktów i unikalnej, najbardziej aktualnej wiedzy z zakresu diabetologii. Cieszę się, że w gronie tegorocznych uczestników znalazła się przedstawicielka naszego ośrodka.
Prof. Chobot sama jest absolwentką takiej szkoły (w tym roku odbywa się 20. edycja programu), a od kilku lat prowadzi też młodych badaczy - lekarzy jako mentor ISPAD.
- Zaproponowałam realizację projektu dotyczącego badań słuchu u dzieci i młodzieży z cukrzycą, leczonych w naszym ośrodku - opowiada lek. Olga Kamińska - Jackowiak. - Chcę sprawdzić, w jaki sposób wyrównanie glikemii, w tym występowanie w przeszłości ostrych powikłań (epizodów cukrzycowej kwasicy ketonowej) wpływa na ewentualny rozwój tych powikłań. Wprowadzenie ciągłego monitowania glikemii pozwala na dokładną ocenę wyrównania glikemii i przeanalizowanie dodatkowych parametrów. Będziemy też szukać odpowiedzi, jak zapobiegać uszkodzeniom słuchu u chorujących na cukrzycę.
Ważną informacją dla pacjentów jest to, że badania słuchu i narządu równowagi będą nieinwazyjne.
Opolski ośrodek diabetologii dziecięcej już pozyskał na nie finansowanie w wysokości 110 tys. zł - grant Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
- Planujemy przebadać wszystkich kwalifikujących się pacjentów, będących ponad naszą opieką. Grupą kontrolną będą inne dzieci hospitalizowane na naszym oddziale, które nie mają zaburzeń słuchu i nie chorują na cukrzycę - zapowiada Olga Kamińska-Jackowiak. - Udział w Szkole Młodych Naukowców ISPAD w Pradze będzie okazją do dopracowania tego projektu, żeby przyniósł jak najlepszy efekt - podsumowuje.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.