• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 3976
    • Dodano: 2022-05-23 / 17:44
    • Komentarzy: 0

    Przyrodnicza sensacja: sęp płowy nad naszymi górami. Wróci?

    /fot. MatthiasKabel Wikipedia

    Ostatni raz gniazdował w naszym kraju 100 lat temu. Przyrodnicy już dawno pogodzili się z myślą, że nie uda im się zobaczyć sępa płowego. A tu niespodzianka...

    Gyps fulvus, bo tak brzmi łacińska nazwa sępa płowego, to duży padlinożerca. Prawie naga głowa i szyja otoczone są kryzą jasnych piór. Długość tego ptaka może wynieść nawet 110 cm, a rozpiętość skrzydeł 280 cm. Waży od 7 do 11 kg.

    Żyje obecnie w górach Azji i Europy. Na naszym kontynencie najczęściej można go spotkać w Alpach i na Bałkanach. Choć sęp mieszkał kiedyś także w Polsce, to ostatnie gniazda napotkano w 1848 roku w Tatrach i - być może w 1914 roku- w Pieninach. To jednak nie są potwierdzone informacje. Fakt jest taki, że obecnie sępa płowego w Polsce nie ma.
    Czasami przelatują nad naszym krajem, ale bardzo rzadko. Ptaka udało się zaobserwować w 2006, 2007 i 2018 roku.

    Tymczasem niedawno pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego uchwycili sępa w locie. Kolejne zdjęcie zrobiono mu, gdy przysiadł na ziemi.

    "Pracownicy BgPN dzielą się bardzo ciekawą i rzadką obserwacją sępa płowego. Ptaki te są obserwowane w naszym kraju na przelotach. Rozpiętość skrzydeł sępa płowego osiąga 265 cm, a naszego największego krajowego bielika osiąga granicę 240 cm" - czytamy w poście.



    Czy to oznacza, że sępy wróciły do Polski? Niewykluczone. Przyrodnicy uważają, że ptak może mieć gniazdo gdzieś w Tatrach. Możliwe, że chodzi o Halę Śmietanową. Gdyby okazało się, że to prawda, to zapewne sęp wróciłby dzięki reintrodukcji gatunku z południa Europy.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".