- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 1491
- Dodano: 2022-05-27 / 11:11
- Komentarzy: 0
Kurczą się zasoby kilku grup krwi. RCKiK przypomina, jak możemy zostać dawcą
Kończy się maj, a wiosna całkowicie rozbudziła się do życia. W szpitalach jednak dalej czekają pacjenci m.in. noworodki, dzieci i kobiety w ciąży, wymagający leczenia krwią lub jej składnikami. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu przypomina, jak można oddać krew.
W zapasach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu widać kurczące się zasoby trzech grup krwi. Chodzi zwłaszcza o grupy: B minus, AB minus i zero minus. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu zaznacza, że zbliża się okres wakacyjny, kiedy o dawców jest trudniej, jednakowo krwi potrzeba (statystycznie) więcej.
Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi ( 18 - 65 lat) powinien:
- być zdrowy, wypoczęty, wyspany,
- spożyć lekkostrawny i niskokaloryczny posiłek,
- wypić około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi,
- unikać nadmiernego fizycznego wysiłku w dniu oddania i 2-3 dni poprzedzające wizytę,
- ograniczyć palenie!
- nie spożywać alkoholu lub innych środków zmieniających nastrój przynajmniej 24 godziny przez oddaniem Krwi,
- posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL.
Osobie, która bezpłatnie oddała krew oraz została zarejestrowana w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przysługuje tytuł "Honorowego Dawcy Krwi", zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach, zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy, zwrot kosztów przejazdu do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju, koszt przejazdu ponosi Centrum, posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kalorii, możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w danym roku podatkowym.
Każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi oraz każdemu kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi przysługuje tytuł i odznaka "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi". Dodatkowe przywileje przysługujące Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi to uprawnienie do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami, do wysokości limitu ceny.
Osobom, które oddały 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych składników może być dodatkowo nadana odznaka "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu".
* Odznaczenie przyznawane jest przez Ministra Zdrowia. Wzór oraz szczegółowe zasady i tryb nadawania odznaki "Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu", zostały określony w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.