- Autor: News4media
- Wyświetleń: 4897
- Dodano: 2022-05-30 / 20:13
- Komentarzy: 17
Bez TVN-u i Polsatu. Można oglądać TVP. "Podaje wiarygodne informacje"
Zmiana sygnału naziemnej telewizji cyfrowej stała się sprawą polityczną. W opozycji słychać głosy sprzeciwu, z kolei polityk PiS-u uspokaja.
Polityczna burza
Od poniedziałku 23.05 b.r w kolejnych regionach w Polsce wdrożono DVB-T2. To następny etap w cyklu zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. W wyniku tego widzowie ze starszymi odbiornikami utracili dostęp m.in. do TVN-u i Polsatu. Nadal mogą jednak odbierać nadające w "starym" standardzie kanały TVP. To właśnie ta dysproporcja wznieciła polityczną burzę.
TVP nadaje "po staremu"
Jak stwierdzono w serwisie Gazeta.pl, "zmiana standardu obejmuje m.in.: TVN, TVN7, Polsat, TV4 i TV Puls, natomiast TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3 czy TVP Historia wciąż mogą nadawać starym sposobem. Aby odbierać telewizję w nowej jakości, posiadacze nowych odbiorników powinni przeskanować listę kanałów, z kolei ci, którzy mają starszy sprzęt - i utracili dostęp do TVN-u czy Polsatu - jeśli wciąż chcą je oglądać, muszą kupić nowy telewizor lub dekoder".
Jednak Telewizja Polska w dotychczasowym standardzie ma nadawać dłużej. Wirtualne Media poinformowały, że "minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z apelem o opóźnienie tego procesu (przyp. red. - nadawania w nowym standardzie) w przypadku MUX-3. Multipleks ten emituje kanały TVP i jest powiązany z Regionalnym Systemem Ostrzegania. W związku z wojną na Ukrainie prezes UKE rozpoczął procedurę, która pozwoli TVP nadawać w starym standardzie na MUX-3 do końca 2023 roku. Tym samym nadawca publiczny może docierać do posiadaczy starszych odbiorników, a stacje komercyjne już nie. Choć prowadziły one w tej sprawie rozmowy z UKE, to nie skończyły się one osiągnięciem kompromisu".
Sprzeciw opozycji
Sytuacja, w której część z widzów jest odcięta od programów stacji komercyjnych, nie spodobała się opozycji. Jeden z jej przedstawicieli, Grzegorz Napieralski, wskazał np., że utrata dostępu do programów informacyjnych Polsatu czy TVN-u jest zagrożeniem, gdyż może narazić wiele osób na styczność z nierzetelnymi wiadomościami.
Inne zdanie w tej sprawie przedstawił Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Stwierdził, że nie jest zwolennikiem cofania całej ustawy.
"Uważam, że Telewizja Polska jest jednym z tych mediów, które przekazują Polakom wiarygodne, sprawdzone informacje. Trzeba zapewnić każdej grupie społecznej dostęp do wiarygodnych mediów" - powiedział.
News4Media / Fot.: Pixabay.com
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
yakuzja: Napisał postów [100], status [młodszy wyjadacz]
Astra 19.2E und Das Erste oder ZDF,N-TV ino prawdziwe Informacje. Ciekawe kiedy zakaz odbiorników satelitarnych i radiowych - internetowych. Jeszcze zostaje serwer proxy + strony zagraniczne. ;D