• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 1257
    • Dodano: 2022-05-30 / 15:49
    • Komentarzy: 0

    Tlenek węgla wciąż groźny! Strażacy interweniowali w Namysłowie

    Służby ratunkowe interweniowały w niedzielę w jednym z namysłowskich mieszkań, gdzie doszło do podtrucia tlenkiem węgla.


    W niedzielę 29 maja około godziny 21.30 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Namysłowie wpłynęło zgłoszenie o zasłabnięciu kobiety w mieszkaniu. Z treści zgłoszenia wynikało, że doszło do zatrucia tlenkiem węgla w jednym z mieszkań na ulicy Reymonta w Namysłowie.

    - Do działań zadysponowano 2 zastępy straży z JRG PSP Namysłów oraz Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zabezpieczono miejsce zdarzenia, udzielono Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy kobiecie oraz sprawdzono atmosferę w mieszkaniu na obecność gazów niebezpiecznych, których obecności nie stwierdzono - informują strażacy z KP PSP w Namysłowie.

    Powyższe zdarzenie wskazuje, że z niebezpieczeństwem dotyczącym tlenku węgla nie mamy do czynienia tylko zimą.

    Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni, czy też zapchanego i nieszczelnego przewodu kominowego lub uszkodzonego połączenia między kominami i piecami. Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni. W niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii.

    Zdjęcie (1/2)

    (Fot. KP PSP Namysłów)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".