• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 1594
    • Dodano: 2022-06-02 / 16:21
    • Komentarzy: 1

    Nowa era w telewizji. 300 tysięcy osób zgłosiło się po pieniądze

    (Fot. iStock)

    Już ponad 300 tysięcy osób złożyło wnioski o przyznanie dotacji na wymianę telewizora lub zakup dekodera. Ma to związek ze zmianą technologii nadawania sygnału TV.J

    Zmiany zachodzą niemal od początku roku i w kolejnych regionach wyłączany jest dotychczasowy sygnał cyfrowej telewizji naziemnej. Dotyczy to milionów Polaków, a około 1,5 mln z nich nadal nie ma odpowiedniego sprzętu w domu. Kiedy projekt startował, było ich ok. 4 mln.

    Przypomnijmy, że jest wdrażany nowy standard nadawania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej (przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC). Zmiany oznaczają dla widzów nową jakość i więcej możliwości. Mowa o tzw. telewizji hybrydowej, która daje użytkownikowi dostęp do dodatkowych informacji. Na przykład będzie mógł przeczytać na ekranie o aktorach występujących w filmie czy składach drużyn piłkarskich.
    Już prawie wszystkie województwa są w zasięgu nowej technologii. 27 czerwca zmiany zajdą w ostatnich województwach:

    lubelskim,
    mazowieckim,
    warmińsko-mazurskim.

    Żeby jednak odbierać nową TV, trzeba mieć albo dostosowany do tego telewizor, albo specjalny dekoder. Jak wspomnieliśmy ok. 1,5 mln osób nie ma takiego sprzętu.

    Żeby nie stracić sygnału, można kupić dekoder, który podłącza się do telewizora. Jego koszt to ok. 200 złotych. Opcja numer dwa to kupno nowego telewizora. Jest to - niestety - droższe rozwiązanie.
    Można jednak sięgnąć po pomoc państwa. To dopłata 100 zł w przypadku dekodera i 250 zł w przypadku telewizora. Wniosek o taką pomoc może złożyć tylko jedna osoba w gospodarstwie domowym. I zrobić to albo poprzez platformę gov.pl, albo na poczcie. Wnioskodawca w odpowiedzi otrzymuje mailem lub listownie kod, który musi przedstawić w sklepie przy zakupie sprzętu.

    Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM właśnie podał, że Polacy złożyli już ponad 300 tys. wniosków o przyznanie pieniędzy. 85 proc. z nich dotyczy dofinansowania dekodera. Program trwa tylko do końca roku.
    Autorzy rządowego komunikatu podkreślają, że osoba składająca wniosek oświadcza, że gospodarstwo domowe jest w trudnej sytuacji materialnej. Dodają, że zakup bardzo drogich odbiorników cyfrowych bez wyraźnego uzasadnienia może zostać w świetle prawa uznany za nadużycie.

    Zanim kupisz
    Zanim jednak ktoś wybierze się na zakupy, powinien sprawdzić, czy potrzebuje dekodera czy nowego telewizora. Żeby to ustalić, trzeba zeskanować swój odbiornik i wyszukać nowe programy oraz odnaleźć kanał testowy lub jeden z nadawanych już w nowym systemie:

    TVP Dokument,
    TVP Kultura,
    TVP Kobieta,
    TVP Polonia
    TVP Rozrywka,
    lub na testowym multipleksie TVN Discovery wyszukać:

    TVN HD,
    TVN7 HD,
    TVN Fabuła
    Metro.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-06-03 09:10:33 [91.212.223.*] id:1640590  
    The Naturator: Napisał postów [2338], status [Szycha] Reputacja
    Czyli przynajmniej do 300 tysięcy osób będzie można ściągać haracz za abonament.

    Nick:
    Treść: