- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1766
- Dodano: 2022-06-02 / 15:52
- Komentarzy: 0
- Artykuł sponsorowany
Kupujesz działkę z domem do rozbiórki? Przeczytaj aby uniknąć kary!
Bywa, że w poszukiwaniu odpowiedniej działki pod budowę domu trafiamy na taką, która wprawdzie bardzo nam się podoba, ale jest jeden szkopuł: stoi na niej budynek, nadający się jedynie do rozbiórki. Taka działka powinna być tańsza niż niezabudowana; inwestorzy niezbyt chętnie zapłacą wysoką cenę, mając w perspektywie jeszcze koszty rozbiórki. Jeżeli zdecydujemy się na zakup, na co należy zwrócić uwagę, aby nie ponieść niepotrzebnych dodatkowych kosztów?
Opłacalność zakupu działki z budynkiem
Zanim zdecydujemy się na zakup działki z zabudową do rozbiórki, trzeba rozważyć następujące kwestie:
• Czy w okolicy znajdują się inne, puste działki do sprzedania, o jakiej powierzchni i czy ich cena jest porównywalna z ceną upatrzonej przez nas działki
• Jakie formalności należałoby załatwić przed rozbiórką zabudowy i jakie byłyby koszty tej rozbiórki. Należy do tego doliczyć wynajęcie kontenera i wywóz gruzu.
Warto też wykonać symulację wyglądu działki po rozbiórce i oczyszczeniu terenu, korzystając z odpowiedniego programu komputerowego. Widok może znacznie odbiegać od naszych wyobrażeń, choć ważne jest oczywiście, jaki dom zamierzamy na tej działce wybudować.
Bierzemy również pod uwagę zalety działki z zabudową. Niewątpliwie najważniejszą z nich są doprowadzone wszystkie media. Jeżeli natomiast da się wykorzystać część istniejącej zabudowy (ściany, fundamenty), w świetle prawa budowlanego będzie to nie budowa, a rozbudowa.
Jeżeli kalkulacja wypadnie na korzyść zabudowanej działki, warto się na nią zdecydować, o ile jej położenie całkowicie nam odpowiada. Jednak przed ostateczną decyzją i podpisaniem umowy konieczne jest sprawdzenie, jakie czekają nas formalności.
Pozwolenie na rozbiórkę
Jeżeli budowa obiektu, który ma być rozebrany, nie wymagała uzyskania pozwolenia, wówczas nie trzeba starać się o pozwolenie na rozbiórkę. Wystarczające jest zgłoszenie tego zamiaru we właściwym starostwie powiatowym. Zgłoszenie powinno zawierać następujące dokumenty:
• Wniosek
• Mapka i opis obiektu
• Plan robót i przewidziane środki bezpieczeństwa
• Opcjonalnie - sposób uprzątnięcia gruzu i odpadów.
Przypomnijmy, że pozwolenia nie wymagają parterowe obiekty niemieszkalne (budynek gospodarczy, garaż, itp.) o powierzchni, która nie przekracza 35m2. Natomiast jeżeli obiekt jest wyższy niż 8 metrów, odległość jego posadowienia od granicy działki jest mniejsza niż połowa jego wysokości, a także jeżeli obiekt wpisany jest do rejestru zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej, pozwolenie na rozbiórkę jest konieczne.
Wniosek o pozwolenie składa się również do właściwego starostwa powiatowego. Dokumenty, jakie załącza się do wniosku, to:
• Mapa z naniesioną budowlą do rozbiórki i jej odległościami od granic działki
• Zgoda właściciela budowli (w tym wypadku nasza własna)
• Dane obiektu: powierzchnia, wysokość, kubatura
• Projekt rozbiórki, zakres planowanych prac i sposób ich wykonania
• Przewidywana data rozpoczęcia prac rozbiórkowych
• Plan zabezpieczenia ludzi i mienia
• Dowód wniesienia opłaty (opłat) za wydanie pozwolenia.
Decyzja powinna zostać wydana przez organ administracyjny w ciągu 65 dni od daty złożenia wniosku, natomiast rozbiórkę można rozpocząć po 14 dniach od jej otrzymania - jest to czas na uprawomocnienie się decyzji. Można natomiast przystąpić do rozbiórki niezwłocznie, jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia, jeżeli stan budynku zagraża bezpieczeństwu ludzi. Nie zwalnia to jednak z formalnego załatwienia pozwolenia post factum.
Przed podjęciem decyzji należy we właściwym urzędzie gminy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego bądź złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Chodzi o to, aby upewnić się, czy dom, którego projektem dysponujemy lub którego projekt zamierzamy zlecić, można wybudować na wybranej działce.
Jak przeprowadzić rozbiórkę?
Podejmując się prac musimy znać podstawowe zasady rozbiórki. Rozbiórkę można przeprowadzić ręcznie lub mechanicznie, wykorzystując ciężki sprzęt. Ręczna rozbiórka daje możliwość odzyskania części materiałów budowlanych, które można wykorzystać podczas nowej budowy, jednak trwa sporo dłużej. Rozbiórka przy użyciu ciężkiego sprzętu trwa znacznie krócej, ale nie ma co wówczas liczyć na odzyskanie materiałów.
Poszukując firmy do wykonania rozbiórki warto zdecydować się na taką, która wypożycza kontenery na gruz i świadczy usługi jego wywozu. Jednym z czołowych przedsiębiorstw świadczących kompleksowe usługi rozbiórki i wywozu gruzu jest firma Odpady-skip.pl. Jest to najlepsze rozwiązanie, bowiem cała usługa objęta jest jedną umową i z góry wiadomo, ile wyniesie rachunek za całość prac. Ponadto nie musimy martwić się o legalne pozbycie się gruzu i odpadów - firmy takie mają wszelkie niezbędne pozwolenia. Samodzielny wywóz i porzucenie gruzu w niewyznaczonym do tego miejscu skutkuje dotkliwą karą administracyjną i nakazem uprzątnięcia terenu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.