- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 1083
- Dodano: 2022-06-05 / 14:18
- Komentarzy: 3
Cudzoziemcy z własnymi firmami. Ilu jest ich w Polsce i w regionie?
Ponad 24,5 tysiąca cudzoziemców prowadziło wiosną w Polsce własną działalność gospodarczą i płaciło z tego tytułu składki w ZUS. Obcokrajowcy "na swoim" mają paszporty ponad 120 państw.
Samodzielni cudzoziemcy
Na początku kwietnia liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS przekroczyła 930 tys., a w maju prawie 970 tys. osób. To nienotowana dotąd skala w historii polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. W tym niemal milionowym gronie, zdecydowaną większość, bo przeszło 699 tys., stanowiły osoby deklarujące obywatelstwo ukraińskie.
Imigranci coraz śmielej podejmują prowadzenia własnych biznesów. Wiosną tego roku w skali kraju ZUS notował 24,5 tys. obcokrajowców którzy podjęli taką inicjatywę. To znaczący wzrost, bo w analogicznym okresie 2020 r. takich cudzoziemców było niespełna 20 tys., a w kwietniu 2017 r. niecałe 16,5 tys.
Ukraina
Obecnie najliczniej reprezentowaną społecznością wśród obcokrajowców z własną działalnością są Ukraińcy. W liczbie prawie 7,2 tys. osób stanowią 30 proc. pracodawców i indywidualnych przedsiębiorców zgłoszonych w ZUS. Dla porównania, w 2017 r. na prawie 16,5 tys. osób z obcym paszportem, obywatele Ukrainy stanowili niespełna 20 proc. cudzoziemskich przedsiębiorców.
Poza obywatelami Ukrainy, którzy coraz chętniej zakładają firmy lub pracują na własny rachunek, w ujęciu krajowym kolejne znaczące grupy to Białorusini - 2,3 tys. osób, Wietnamczycy - ponad 1,1 tys., obywatele Niemiec - 882, Bułgarii - 867, wielkiej Brytanii - 805, Rosji - 789, Włoch - 776, Rumunii - 462, Francji - 458, Hiszpanii - 300. W sumie wiosną br., ubezpieczeni w ZUS prowadzący działalność gospodarczą pochodzili z ponad 120 państw.
Ubezpieczeni w ZUS obcokrajowcy zgłoszeni są w każdym z 43 oddziałów Zakładu na terenie całego kraju. Patrząc na mapę Polski w kontekście podziału administracyjnego, obywatele innych państw mieszkają i pracują we wszystkich województwach. Wiosną 2022 r. najwięcej obcokrajowców zgłoszonych jako płatnicy składek w ZUS było w województwie mazowieckim - 8327, dalej dolnośląskim - 2222 i małopolskim - 2220. Najmniej
w województwie świętokrzyskim - 275, opolskim - 412 i lubuskim - 602.
Opolskie przedostatnie
W województwie opolskim liczba cudzoziemców pracujących na własny rachunek rośnie z każdym rokiem. Kwietniowe dane oddziału ZUS w Opolu mówią o 412 osobach w regionie, którzy podali inne obywatelstwo niż polskie. Najwięcej, bo aż 187 z nich deklarowało obywatelstwo ukraińskie, 34 bułgarskie, 23 niemieckie a 16 wietnamskie. Dla porównania o tej samej porze 2019 r. takich osób było 313, zaś wiosną 2017 r. na Opolszczyźnie zgłoszonych w ZUS było 292 obcokrajowców, którzy prowadzili działalność gospodarczą. Wówczas też najliczniejszą grupą byli przybysze z Ukrainy - 95 ubezpieczonych.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
SekO: Napisał postów [966], status [stały bywalec]
Sporo mieszkań zostało zakupionych przez rentierów z Ukrainy, którzy teraz je wynajmują innym uchodźcom lub Polakom. Widziałem też, że powstało już kilka biur nieruchomości prowadzonych tylko przez Ukraińców. W zasadzie nie ma się czemu dziwić. Stracili możliwość prowadzenia swoich biznesów tam, więc przenieśli się do nas z interesami.