- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 1812
- Dodano: 2022-06-08 / 20:36
- Komentarzy: 6
Pracodawca podejrzewa, że piłeś? Wkrótce sam będzie mógł sprawdzić
(Fot. Archiwum/WITD Opole)
Obowiązek zachowania trzeźwości w pracy należy do podstawowych obowiązków pracowniczych. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy pracodawca musi mieć pewność, a prawo się ku temu przychyli umożliwiając prewencyjne kontrole w pracy właśnie przez pracodawcę.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Może on wejść w życie jeszcze przed wakacjami!
W obecnym stanie prawnym pracodawca może przetwarzać informację o obecności w organizmie pracownika alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, jedynie za zgodą wyrażoną z inicjatywy tego pracownika. Już wkrótce może się to zmienić, a nawet wejść w rutynę, gdzie pracodawcy będą mogli prewencyjnie skontrolować trzeźwość pracowników.
Projektowana nowelizacja kodeksu pracy ma pomóc pracodawcom w rozwiązaniu problemu nietrzeźwości w pracy poprzez rozszerzenie uprawnień kontrolnych pracodawców. Jednym z takich uprawnień będzie sprawdzenie czy pracownik świadczący pracę zdalną znajduje się pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających.
Zgodnie z nowelą kontrole w tym zakresie miałyby zostać przeprowadzone, gdy "jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia". Co ważne, dotyczy to zarówno alkoholu, jak i narkotyków i nie tylko w pracy stacjonarnej, ale również zdalnie.
Kontrola trzeźwości będzie obejmować badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego za pomocą urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie. Badanie będzie polegać na stwierdzeniu braku obecności alkoholu w organizmie pracownika albo obecności alkoholu, wskazującej na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości, w rozumieniu odpowiednio art. 46 ust. 2 lub 3 AlkU. Za równoznaczne ze stwierdzeniem braku obecności alkoholu w organizmie pracownika uznaje się przypadki, w których zawartość alkoholu nie wynosi oraz nie prowadzi do stężenia właściwego dla stanu po użyciu alkoholu.
Pracodawca będzie zobowiązany przetwarzać informację o dacie, godzinie i minucie badania oraz jego wyniku, wskazującym na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości, wyłącznie gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób albo ochrony mienia. Informacja będzie przechowywana w aktach osobowych pracownika przez okres nieprzekraczający roku od dnia jej zebrania. W przypadku zastosowania kary upomnienia, kary nagany lub kary pieniężnej pracodawca będzie przechowywać informację w aktach osobowych pracownika do czasu uznania kary za niebyłą.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP]
Nie ma jak, praca zdalna. A nawet, gdyby ktoś wpadł na chatę, to tylko kawę i herbatę znajdzie, bo ja nie piję alkoholu. Kiedyś i owszem, stare dzieje.