• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 1199
    • Dodano: 2022-06-26 / 12:00
    • Komentarzy: 1

    Smak papierosów zna co dwunasty polski dziesięciolatek

    (Fot. Dżacheć)

    Polskie dzieci palą. Jak smoki. Nie przeszkadza im ani ograniczenie wiekowe w fazie zakupu papierosów, ani ich wysoka cena.


    Dym tytoniowy składa się z prawie 4.000 związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkich tych osób (mężczyzn, kobiet i dzieci), które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw."palenie bierne").

    Według danych Towarzystwa Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom, w Polsce codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, a rocznie próbuje palenia około 180 tys. dzieci. Szacuje się, iż dzieci w Polsce wypalają rocznie od 3 do 4 mld sztuk papierosów.

    Wyniki badań nie napawają optymizmem. Ostrożne statystyki mówią, że ponad połowa (dokładnie 62 proc.) uczniów szkół ponadpodstawowych miała kontakt z nikotyną w różnej postaci. Do takiego wniosku doszli twórcy badania PolNicoYouth, prowadzonego na przełomie 2019 i 2020 roku.

    Z danych portalu Statista wynika, że smak papierosów zna co dwunasty polski dziesięciolatek. Najczęściej jednak odpalamy pierwszego papierosa w wieku lat 15. Takie doświadczenie miało blisko 30 proc. polskich nastolatków. Rok lub dwa lata wcześniej po raz pierwszy zapaliło 27,5 proc. młodych ludzi, rok lub dwa lata później - 22,1 proc.

    Z raportu ESPAD, czyli Europejskiego Programu Badań Szkolnych nad Używaniem Alkoholu i Narkotyków, wynika, że ponad 70 proc. uczniów w wieku 15-16 lat "łatwo" lub "bardzo łatwo" może kupić papierosy w sklepie.

    Korzyści z rzucania palenia:

    po 1 roku - O połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca.

    po 5 latach - O połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc oraz raka jamy ustnej, przełyku i krtani. W dużym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

    po 10 latach - Ryzyko zachorowania na raka płuc jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej. Komórki o zaburzonej budowie, które powstały w wyniku palenia tytoniu zostają zastąpione przez komórki o prawidłowej budowie. Ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza moczowego i nerek nadal zmniejsza się.

    po 15 latach - Ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-06-26 16:25:58 [5.184.200.*] id:1642522  
    liberty: Napisał postów [5509], status [Szycha] Reputacja
    Lepsze palenie fajek niż cpanie

    Nick:
    Treść: