- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 1238
- Dodano: 2022-06-26 / 12:00
- Komentarzy: 1
Smak papierosów zna co dwunasty polski dziesięciolatek
Polskie dzieci palą. Jak smoki. Nie przeszkadza im ani ograniczenie wiekowe w fazie zakupu papierosów, ani ich wysoka cena.
Dym tytoniowy składa się z prawie 4.000 związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkich tych osób (mężczyzn, kobiet i dzieci), które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw."palenie bierne").
Według danych Towarzystwa Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom, w Polsce codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, a rocznie próbuje palenia około 180 tys. dzieci. Szacuje się, iż dzieci w Polsce wypalają rocznie od 3 do 4 mld sztuk papierosów.
Wyniki badań nie napawają optymizmem. Ostrożne statystyki mówią, że ponad połowa (dokładnie 62 proc.) uczniów szkół ponadpodstawowych miała kontakt z nikotyną w różnej postaci. Do takiego wniosku doszli twórcy badania PolNicoYouth, prowadzonego na przełomie 2019 i 2020 roku.
Z danych portalu Statista wynika, że smak papierosów zna co dwunasty polski dziesięciolatek. Najczęściej jednak odpalamy pierwszego papierosa w wieku lat 15. Takie doświadczenie miało blisko 30 proc. polskich nastolatków. Rok lub dwa lata wcześniej po raz pierwszy zapaliło 27,5 proc. młodych ludzi, rok lub dwa lata później - 22,1 proc.
Z raportu ESPAD, czyli Europejskiego Programu Badań Szkolnych nad Używaniem Alkoholu i Narkotyków, wynika, że ponad 70 proc. uczniów w wieku 15-16 lat "łatwo" lub "bardzo łatwo" może kupić papierosy w sklepie.
Korzyści z rzucania palenia:
po 1 roku - O połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca.
po 5 latach - O połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc oraz raka jamy ustnej, przełyku i krtani. W dużym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
po 10 latach - Ryzyko zachorowania na raka płuc jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej. Komórki o zaburzonej budowie, które powstały w wyniku palenia tytoniu zostają zastąpione przez komórki o prawidłowej budowie. Ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza moczowego i nerek nadal zmniejsza się.
po 15 latach - Ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
liberty: Napisał postów [5557], status [Szycha]
Lepsze palenie fajek niż cpanie