- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 1486
- Dodano: 2022-06-14 / 19:03
- Komentarzy: 0
Kardiochirurdzy w USK wykonują operacje naczyń wieńcowych bez otwierania klatki piersiowej
Dzięki doposażeniu bloku operacyjnego w endoskopowy tor wizyjny kardiochirurdzy w USK wykonują operacje naczyń wieńcowych bez otwierania klatki piersiowej.
Kardiochirurdzy z USK wykorzystują małoinwazyjne techniki do przeprowadzania zabiegów poprawiających ukrwienie serca. Dzięki doposażeniu bloku operacyjnego w endoskopowy tor wizyjny kardiochirurdzy w USK wykonują operacje naczyń wieńcowych bez otwierania klatki piersiowej.
- Techniki endoskopowe wykorzystujemy głównie do pomostowania tętnic wieńcowych lub alternatywnie, do naprawczych zabiegów wymiany zastawki mitralnej trójdzielnej - wyjaśnia kierownik Oddziału i Kliniki Kardiochirurgii dr hab. n. med. Marek Cisowski, prof. UO. - Za nami pierwsze operacje wieńcowe, podczas których endoskopowo pobierane były by passy do tętnicy międzykomorowej przedniej, w następnym etapie zespalane już techniką klasyczną. W efekcie takiej operacji u pacjenta dochodzi do poprawy ukrwienia serca i zmniejszenia uciążliwych dolegliwości takich, jak osłabienie, zawroty głowy, ucisk za mostkiem czy płytki oddech.
Pierwsza część zabiegu, przy użyciu toru endoskopowego, polega na wykonaniu niewielkiego cięcia w przestrzeni międzyżebrowej, bez otwarcia mostka, czego pacjenci boją się najbardziej.
- Trzeba pamiętać, że coraz częściej leczymy chorych w podeszłym wieku, a więc zagrożonych osteoporozą, dodatkowo obciążonych otyłością, cukrzycą, czy niewydolnościami narządowymi. U takich pacjentów procesy gojenia przebiegają znacznie wolnej, a częstość występowania powikłań przy tego typu zabiegach jest większa - podaje prof. Cisowski.
I wyjaśnia, że zastosowanie metody małoinwazyjnej sprawia, że powstaje niewielka rana, która na ogół goi się bez większych problemów. - Ryzyko komplikacji jest mniejsze, chorzy szybciej mogą wrócić do domu, mogą się aktywizować bez ograniczeń w pracach fizycznych, jakie nakładane są po sternotomii, czyli zabiegu z otwarciem klatki piersiowej - kontynuuje Marek Cisowski, zastrzegając, że jest to metoda uzupełniająca, którą można zastosować tylko w niektórych przypadkach choroby wieńcowej.
Endoskopowy tor wizyjny z oprzyrządowaniem, zakupiony przez USK w Opolu, kosztował ponad pół miliona złotych. Został skalibrowany pod potrzeby kardiochirurgów.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.