- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 18750
- Dodano: 2022-06-16 / 12:40
- Komentarzy: 1
Dziś Boże Ciało. Odwiedziliśmy Klucz, gdzie od świtu układano dywany kwietne
Podczas rozmów z mieszkańcami wsi ustaliliśmy, że w miejscowości Klucz tradycja ma na pewno ponad 120 lat, a w całej Polsce może sięgać nawet 200 lat wstecz. Układanie dywanów kwietnych to zbiorowa, kwietna odpowiedzialność, którą przyjeżdżają oglądać mieszkańcy całego województwa.
Utworzenie dywanu usypanego z tysięcy kwiatów w trakcie procesji Bożego Ciała nawiązuje do tradycji średniowiecznej, kiedy to królewskie ogrody przekazywały na rzecz Kościoła kwiaty, które miały posłużyć do przyozdobienia katedr dla uświetnienia uroczystości.
Dywany kwietne układane na Boże Ciało w Kluczu, Olszowej, Zimnej Wódce, Zalesiu Śląskim znalazły się na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO - czyli w bardzo wąskim wykazie wyjątkowych i znaczących zwyczajów oraz zjawisk kulturowych z całego świata. Obecnie obejmuje ona blisko 400 pozycji, w tym tylko trzy z Polski: szopkarstwo krakowskie, kulturę bartniczą oraz sokolnictwo.
W 2018 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wpisana została tradycja układania dywanów kwietnych w Spycimierzu, a dwa lata później w miejscowościach województwa opolskiego - Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce. W marcu 2020 r. Polska złożyła wniosek o wpis tradycji dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
Tworzenie dywanu kwietnego nie trwa długo, ale cała otoczka i przygotowanie tego wszystkiego to długotrwały proces. Już kilka dni wcześniej niektórzy zaczynają zbierać kwiaty, które później przechowuje się w chłodnych miejscach do czasu procesji. Dywany przygotuje się z kwiatów, które są w danym czasie dostępne. Jednego roku są to np. chabry, maki, a innego zaś bzy.
W Kluczu dywany zaczyna układać się około godziny 4.00 nad ranem, następnie podlewa się je wodą, by dotrwały do procesji, która odbywa się o godzinie 11.00. Kolorowe kwietne widowisko przyjeżdżają oglądać mieszkańcy z całego województwa.
Zdjęcie (1/38)
(Fot. Dżacheć)
Następne
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
M1974P: Napisał postów [14066], status [VIP]
Pięknie:)