- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1659
- Dodano: 2022-06-18 / 07:58
- Komentarzy: 19
Ukraińcy powinni już radzić sobie sami SONDAŻ
Z końcem czerwca rząd przestanie wypłacać pieniądze osobom, które zapewniają Ukraińcom dach nad głową. Polacy powiedzieli, co sądzą o tej decyzji.
Kiedy 24 lutego Rosja napadła na Ukrainę, przerażeni Ukraińcy w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia masowo zaczęli przekraczać naszą granicę. Szacuje się, że do Polski wjechało ich już ok. 4 milionów.
Osoby, które zdecydowały się zapewnić uchodźcom schronienie i wyżywienie, mogły liczyć na rządowe wsparcie finansowe w wysokości 40 zł dziennie na każdą osobę, której zapewnili opiekę. Od 1 lipca to świadczenie przestanie być wypłacane.
Polacy mówią STOP
Dziennikarze chcieli dowiedzieć się, co na temat rezygnacji z zasiłku sądzą Polacy? Żeby się tego dowiedzieć, "Rzeczpospolita" zleciła pracowni badawczej IBRiS przeprowadzenie sondażu. Respondenci odpowiedzieli na pytanie: "Rząd likwiduje specjalne świadczenie dla osób, które przyjęły Ukraińców - 40 zł na przyjętą osobę dziennie. Chce zachęcić uchodźców do tego, aby się usamodzielnili. Jak ocenia pan/pani tę decyzję?".
"Zdecydowanie dobrze" odpowiedziało 28,8 proc. pytanych, "raczej dobrze" 34,6 proc.
Negatywnych głosów było mniej, bo łącznie 33,8 proc. ("raczej źle" - 21,2 proc.; "zdecydowanie źle" - 11,6 proc.). 3,8 proc. ankietowanych nie umiało odpowiedzieć na to pytanie.
Autorzy sondy podkreślają, że największe poparcie dla tej decyzji wyrazili mieszkańcy województwa świętokrzyskiego - nikt nie wybrał negatywnej odpowiedzi. Z kolei na Śląsku i Opolszczyźnie rezygnacja z zasiłku nie spotkała się z przychylną opinią - tam popiera ją niewiele ponad 40 proc. respondentów.
Dla niektórych to poczucie krzywdy
Psycholog społeczny prof. Zbigniew Nęcki ocenił w rozmowie z dziennikiem, że zróżnicowane podejście może być spowodowane m.in. pewnego rodzaju poczuciem krzywdy i niesprawiedliwości.
- To nie są duże pieniądze, które spowodowałyby biedę i perturbacje finansowe kraju. Troszkę grają tu emocje, kłuje w oczy, że dobroczynność, jaką jest przyjęcie ludzi pod swój dach, jeszcze przynosi korzyść materialną. Zwłaszcza w środowiskach uboższych, mniej rozwiniętych powoduje to poczucie krzywdy i niesprawiedliwości, uruchamia się myślenie w rodzaju: "ja też mam wydatki, jest mi trudno, a mnie nikt do mieszkania i wyżywienia nie dopłaca - skomentował.
News4Media/fot. iStock
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
[moderacja]: Napisał postów [170], status [ Prawie Troll ]
[moderacja]