Historia i cechy charakterystyczne sukienek koktajlowych
"Ojcem" sukienek koktajlowych jest Christian Dior, który zaprojektował pierwszy taki model w 1948 roku. Cocktail dresses szybko zdobyły międzynarodową popularność. Eleganckie i połyskujące, a przy tym lżejsze, krótsze i wygodniejsze od kreacji wieczorowych, idealnie nadawały się na krótkie (ok. 2h), stojące przyjęcia organizowane na świeżym powietrzu w ciągu dnia - na tzw. cocktail parties.
Sukienki koktajlowe w klasycznym wydaniu posiadały długość midi, stosunkowo prosty, ponadczasowy krój i stonowaną kolorystykę. Obecnie sukienkę koktajlową rozpoznasz przede wszystkim po:
- półformalnym charakterze - sukienka koktajlowa ma prezentować się ładnie i elegancko, ale nie galowo;
- braku lub małej ilości zdobień;
- średniej długości - przed kolano, do kolana lub za kolano, aczkolwiek obecnie w kategorii tej mieszczą się również modele o długości maxi oraz rzadziej minisukienki;
- subtelnym dekolcie - sukienka koktajlowa nie może być wyzywająca;
- szlachetnych tkaninach, jak jedwab, tiul, szyfon, koronka, marchiano czy atłas;
- wyeksponowanych ramionach, które mogą być "nagie" lub osłonięte półtransparentnymi rękawami;
- podkreślonej talii;
- jednolitym kolorze lub "letnim" wzorze (motywy kwiatowe lub zwierzęcy print);
- łagodnej lub przeciwnie - intensywnej kolorystyce (granat, malachitowa lub butelkowa zieleń, szlachetne bordo, chaber, krwista czerwień, malina, czerń, beż, brudny róż itd.);
- fasonie zapewniającym komfort stania i poruszania się w plenerze - klasyczne cocktail party to przyjęcie na stojąco.
Sukienki koktajlowe jako kreacje na wesele
Sukienki koktajlowe na wesele stanowią bardzo częsty wybór klientek. Nic dziwnego. Są eleganckie i komfortowe. Odsłaniają nieco ciała i eksponują kobiece kształty, ale robią to w taki sposób, że nie wygląda się w nich wyzywająco czy wulgarnie. Obecnie cocktail dresses projektuje się również w długościach maxi. Dzięki temu można je wykorzystać podczas wielu okazji o charakterze półformalnym, formalnym i nieformalnym, zmieniając jedynie dodatki. W poszukiwaniu tak uniwersalnej i elastycznej kreacji, warto spojrzeć na sukienki koktajlowe na wesele DAMA Couture.
Sukienki koktajlowe - królowe garden parties
Stosunkowo rzadko otrzymuje się dzisiaj zaproszenia na klasyczne cocktail parties. Znacznie częściej przychodzi nam uczestniczyć w garden parties. To przyjęcia organizowane w sezonie letnim głównie w ogrodach i na tarasach. Menu bazuje na daniach z grilla i przekąskach łatwych do konsumpcji, ponieważ większość czasu goście spędzają na stojąco. Podczas garden party może obowiązywać nas konkretny dress code - podobnie, jak podczas uroczystości organizowanej w domu czy lokalu. Oczywiście gospodarze powinni nas poinformować o wymaganym ubiorze, aby uniknąć sytuacji, że część gości włoży eleganckie stroje, a część przybędzie w sportowej odzieży jak na każdego, sobotniego grilla u znajomych.
Jeżeli przyjęcie w ogrodzie ma mieć charakter półformalny, panie zakładają właśnie sukienki koktajlowe. Warto postawić na średnią długość, niezbyt dopasowany fason, kwiatowy wzór, żywą kolorystykę, zwiewne tkaniny, koronkowe dekoracje i subtelne przeźroczystości. Stylizacja powinna być gustowna, ale swobodna. Kluczowa jest wygoda. Czując się komfortowo, z pewnością będziemy lepiej się bawić. Zrezygnujmy zatem z ołówkowych, nieelastycznych sukienek, które mogą krępować ruchy, a zamiast szpilek włóżmy sandałki na koturnie, espadryle, balerinki, kowbojki, płaskie klapki albo trampki lub sneakersy na lekkiej platformie. Buty na wąskim obcasie utrudnią nam poruszanie się po miękkiej nawierzchni i mogą ulec nieodwracalnym uszkodzeniom, a do tego zniszczyć trawnik naszych znajomych.
Na jakie inne okazje nadają się sukienki koktajlowe?
Sukienki koktajlowe zakładamy dzisiaj na wydarzenia organizowane o każdej porze dnia i roku, we wnętrzach i pod gołym niebem, zarówno o nieformalnym, jak również o półformalnym i formalnym charakterze. Ubieramy je na wernisaże, imprezy firmowe, przyjęcia rodzinne, świąteczne obiady, spektakle w teatrze czy randki w eleganckich restauracjach, dobierając stosowne do okazji dodatki.