• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 2177
    • Dodano: 2022-06-23 / 14:21
    • Komentarzy: 2

    Nowelizacja Kodeksu Pracy wniesie zmiany dla rodziców

    (Fot. Archiwum)

    Nowelizacja kodeksu Pracy, która będzie obowiązywała już od sierpnia powinna zainteresować szczególnie osoby mające dzieci. Nowością będzie urlop opiekuńczy.


    Pierwsza ze zmian znowelizowanego Kodeksu Pracy obejmie urlop, ale tylko ten dotyczący świeżo upieczonych rodziców. Obecnie urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie (lub 34 w przypadku ciąży mnogiej). Gdy zmiany dla rodziców w Kodeksie pracy wejdą w życie, urlop rodzicielski będzie trwać odpowiednio 41 lub 43 tygodnie. Pomysłodawca noweli pomyślał również o kwestii spornej. Nowością jest, że każde z rodziców zyska gwarancję 9 tygodni urlopu, którego nie będzie można przenieść na drugiego rodzica.

    Krótszy natomiast będzie urlop ojcowski. Teraz - pracownik, który został ojcem ma na wykorzystanie dni wolnych przysługujących mu z tego tytułu dwa lata. Nowelizacja Kodeksu Pracy skraca ten okres do 12 miesięcy.

    Większość ze zmian w Kodeksie pracy ma na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i o "dyrektywę rodzicielską".

    Zwolnienie bez podania przyczyny? Nie tym razem. Nawet przy umowie terminowej pracodawca będzie musiał uzasadnić, dlaczego wypowiada umowę o pracę na czas określony. Obecnie nie ma takiej konieczności.

    Zgodnie z nowymi przepisami, wysokość zasiłku macierzyńskiego przez cały okres urlopu rodzicielskiego będzie wynosić 70 proc. Obecnie za pierwsze 6 tygodni urlopu wypłacane jest 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, jednak za pozostałą część urlopu - jedynie 60 proc. Tym samym pracownice mogą liczyć średnio na zasiłek w wysokości 67,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku przez cały okres.

    Nowość - urlop opiekuńczy. Dyrektywa wprowadza również dodatkowe urlopy, których w Polsce do tej pory nie było. Do porządku prawnego wejdzie urlop opiekuńczy. To pięć dni w roku kalendarzowym bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę dziecku, ale też innemu członkowi rodziny np. starszym rodzicom czy małżonkowi, wymagającemu znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.

    Zmiany przewidują też elastyczną organizację pracy m.in. dla rodziców dzieci do 8 lat. Po zmianie przepisów - pracodawcy nie będą mogli zlecać - bez zgody pracownika - pracy w nocy, delegacji czy pracy w godzinach nadliczbowych, pracownikom opiekującym się dzieckiem do 8. roku życia. Obecnie ta granica to 4. rok życia dziecka.

    Kolejną zmianą jest wprowadzenie pracy zdalnej na stałe do porządku prawnego. Zgodnie z projektem, pracodawca, nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-06-23 14:57:50 [89.67.3.*] id:1642255  
    DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP] Reputacja
    To teraz poproszę o tą kasę z UE, co ta Dyrektywa każe wypłacać. Wtedy będzie OK!

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2022-06-24 09:10:12 [31.0.43.*] id:1642324  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Akurat to może się bardziej przysłużyć dzietności niż 500+. Jeszcze zapewnienie miejsca w żłobkach dla wszystkich chętnych.