Groźne promienie UV
Niestety promieniowanie UV oprócz korzyści, niesie za sobą również sporo zagrożeń. Do najpoważniejszych należą:
• fotostarzenie się skóry polegające na uszkodzeniu włókien elastyny i kolagenu, a także przesuszaniu skóry, na której szybciej pojawiają się zmarszczki oraz przebarwienia.
• uczulenie - słońce również może być alergenem.
• rozwój nowotworów skóry - wynikający z nadmiernej ekspozycji na słońce.
Jeśli posiadamy na skórze wiele pieprzyków lub znamion barwnikowych, tym bardziej powinniśmy w szczególności unikać promieniowania słonecznego. Na szkodliwy wpływ promieniowania UV jesteśmy jednak narażeni przez cały rok.
Promieniowanie UVB powoduje powstawanie zaczerwienień na skórze i oparzeń. Z kolei promieniowanie UVA ma zdolność docierania do głębokich warstw skóry właściwej i to ono jest głównym sprawcą fotostarzenia się skóry poprzez zwiększanie ilości wolnych rodników.
Jak się chronić?
Ponieważ promieniowanie UVA i UVB wpływają tak mocno na zdrowie i wygląd, często sięgamy po kosmetyki do opalania. Zawierają one 2 rodzaje filtrów ochronnych:
• Chemiczne, m.in. tinosorb i mexoryl, które pochłaniają promieniowanie UV. Stosunkowo często jednak powodują one podrażnienia i alergie skórne.
• Mineralne: dwutlenek tytanu, dwutlenek cynku, które mają zdolność odbijania i rozpraszania promieniowania UV.
Aby ochrona była skuteczna, należy odpowiednio dobrać wielkość filtra UV do fototypu skóry. Im jaśniejsza karnacja oraz kolor włosów, a także obecność piegów, tym wartość SPF musi być wyższa. Osoby rudowłose o jasnej cerze, z licznymi piegami na twarzy powinny stosować krem do opalania nawet 50 SPF. Natomiast osoby z bardzo ciemną karnacją i czarnym kolorem włosów, mogą używać kosmetyków z filtrem o mocy - SPF 15. Produkty z zawierające SPF 50 - blokują nawet do 98 proc. promieniowania słonecznego, tym samym najskuteczniej ze wszystkich innych chronią skórę.
Rodzaje kosmetyków do opalania
Wśród kosmetyków do opalania możemy rozróżnić kremy, olejki, spraye, mleczka, balsamy i emulsje.
Różni je głównie konsystencja, a co zatem idzie sposób aplikacji i oraz szybkość wchłaniania się. Co do zawartości SPF to na ogół najmniej jest go w olejkach, a najwięcej w balsamach i sprayach.
Nie można również zapominać o pielęgnacji skóry po opalaniu. Do jej pielęgnacji należy stosować kosmetyki nawilżające, łagodzące i lekko natłuszczające. Przy mocno rozgrzanej i piekącej skórze, dobrze jest zastosować kosmetyki po opalaniu z chłodząca formułą.