W przypadku zablokowania konta możesz mieć pewność, że proces ten jest objęty wszelkimi gwarancjami prawnymi. Twoje pieniądze nadal znajdują się na koncie, po prostu nie masz do nich dostępu, dopóki nie zostanie rozwiązany problem, który spowodował zablokowanie konta. Poniżej wyjaśniamy, jak to działa.
Dlaczego moje konto bankowe zostało zablokowane?
Powody mogą być różne, ale zawsze są one uzasadnione. Najczęstsze z nich to:
- Nie dostarczyłeś dokumentacji wymaganej przez bank. Powód prośby o dokumentację? Banki mają szczególne obowiązki związane z przeciwdziałaniem terroryzmowi i praniu brudnych pieniędzy.
- Konto ma kilku właścicieli i występują między nimi konflikt. Może na przykład pojawić się zarzut, że jeden z posiadaczy rachunku dokonał nieuzasadnionych płatności kartą, lub też toczy się rozwód między małżeństwem.
Jak sprawdzić, czy moje konto jest zablokowane?
Zwykle dowiadujesz się o tym z przesłanego zawiadomienia drogą elektroniczną, lub pocztową, ale jeśli go nie otrzymałeś lub nie przeczytałeś, po wejściu na stronę internetową banku, lub przy próbie wypłaty gotówki z bankomatu, okaże się, że nie możesz obsługiwać swojego konta bankowego.
Kto może zablokować konto bankowe?
Zasadniczo blokada zostanie przeprowadzona przez bank, ale inicjatywa może wyjść od:
- Sędziego, wydającego uzasadnioną decyzję.
- Współwłaścicieli, którzy z uwagi na rozbieżności między nimi wnioskują za obopólną zgodą o zablokowanie konta do czasu wyjaśnienia sytuacji.
- Bank w celu wywiązania się ze zobowiązań prawnych, lub uniknięcia szkód w sytuacji sporu między współwłaścicielami.
Czy konto bankowe może zostać zablokowane bez uprzedzenia?
W normalnych warunkach nie. Ogólna zasada mówi o konieczności wcześniejszego powiadomienia, ale mogą istnieć wyjątki. Jeśli nie spełnisz wymogów prawnych, które wymagają od Ciebie dostarczenia bankowi informacji o Twojej działalności, oraz pewnych danych identyfikacyjnych w celu zapobiegania praniu pieniędzy i terroryzmowi, bank może najpierw zablokować Twoje konta bankowe, a następnie powiadomić Cię o tym, uzasadniając swoją decyzję.
Więcej szczegółowej wiedzy znajdziesz na https://moneycore.pl
Konsekwencje zablokowania konta bankowego
Po zablokowaniu konta nie będzie można z niego korzystać. W związku z tym poniższe operacje nie będą możliwe do wykonania:
- Wypłata pieniędzy.
- Wpłata pieniędzy.
- Dokonywanie przelewów.
- Dokonywanie płatności za pomocą polecenia zapłaty.
- Płacenie kartą przypisaną do konta.
- Usługi kontraktowe związane z kontem.
- Wszelkie inne operacje związane z rachunkiem bankowym.
Jeśli jednak posiadasz inny rachunek w tym samym lub innym banku, możesz wykonywać operacje za pomocą tego rachunku. Na przykład, jeśli zostało zablokowane konto wspólne z powodu nieporozumień - nie ma to wpływu na inne konta bankowe, które możesz mieć założone sam, lub z innymi osobami, nawet jeśli jest to konto w tej samej instytucji.
Jak odblokować swoje konto bankowe?
W każdym przypadku, przed zablokowaniem konta lub - wyjątkowo - po jego zablokowaniu, użytkownik otrzyma powiadomienie o powodach takiego działania. Jeśli więc konto zostało zablokowane z powodu nieprzesłania dokumentacji, po przesłaniu jej do banku zostanie ono odblokowane. Jeśli doszło do nieporozumienia między współwłaścicielami konta, po przedstawieniu dokumentów potwierdzających osiągnięte porozumienie bank podejmie odpowiednie kroki.
Jak długo trwa odblokowanie konta bankowego?
Jeśli bank zablokował Twoje konto, czas potrzebny na jego odzyskanie będzie zależał od rodzaju zdarzenia i praktyk stosowanych przez Twój bank. Przed odblokowaniem może zaistnieć konieczność sprawdzenia przesłanej dokumentacji przez jeden, lub więcej działów banku. Jeśli na przykład rachunek prowadzony był przez kilku właścicieli, którzy nie zgadzali się ze sobą, rozwiązanie (umowa między nimi, wyrok itp.) może przybrać formę złożonego prawnie dokumentu, który musi zostać dokładnie przeanalizowany przez specjalistów pracujących w banku. W każdym razie najważniejsze jest, aby odblokowanie kont odbywało się nie tyle w pośpiechu, ile z zachowaniem wszystkich gwarancji, które zapewniają zgodność z prawem.