- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 8206
- Dodano: 2022-08-05 / 12:20
- Komentarzy: 10
Utknąłeś na torowisku za opuszczonymi rogatkami? PKP podpowiada jak je wyłamać
Kolejarze apelują! Ignorowanie znaku stop, czerwonego światła, omijanie rogatek, to prowokowanie tragedii. Rozsądek i korzystanie z informacji na żółtych naklejkach, umieszczonych na przejazdach - ratuje życie. Pracownicy PKP zademonstrowali co zrobić, kiedy jednak utkniemy za zamkniętymi rogatkami.
"Bezpieczne piątki" to akcja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd". - Zwracamy uwagę na to, że lekceważenie znaku STOP, wymijanie opadających rogatek to skracanie sobie drogi do śmierci - słyszymy.
- W tym roku na terenie województwa opolskiego doszło do 27 zdarzeń w obrębie przejazdów. Jako policjanci często na naszą skrzynkę "widzisz - zareaguj" dostajemy wiadomości od mieszkańców skierowane na nieodpowiedzialne zachowania kierowców - mówi kom. Karol Brandys, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
Szlaban jest tak skonstruowany, że wyłamanie go nie wymaga użycia dużej siły. Posiada łatwo łamliwe łączenie, które pęka w kontrolowany sposób. W efekcie czego koszt naprawy szlabanu jest stosunkowo niewielki. Natomiast pozostawienie samochodu na torowisku może być katastrofalne. Droga hamowania pociągu to nawet 2 kilometry. W wypadku zderzenia pociągu z samochodem, auto zostaje całkowicie zniszczone. Lokomotywa również może zostać uszkodzona. Koszt jej naprawy jest jednak bardzo wysoki.
Dlatego gdy już znajdziemy się w potrzasku pomiędzy zamkniętymi szlabanami, nie wahajmy się go wyłamać. Możemy staranować go samochodem, bądź złapać za jego koniec i odgiąć na kilka metrów. Wówczas bezpiecznie możemy zjechać z torowiska. Nie zapomnijmy poinformować o tym pracowników kolei i policjantów. Miejsce ze zniszczonym szlabanem musi zostać zabezpieczone - inaczej narażamy życie innych kierowców.
Kolejarze konsekwentnie przypominają o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i zasadach pokonywania torów. Kierowcy powinni pamiętać, że:
- Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
- Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd - pulsująca sygnalizacja oznacza, że za chwilę na przejeździe będzie pociąg.
- Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
- Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.
Co robić w sytuacji zagrożenia na przejeździe kolejowo-drogowym?
W kryzysowej sytuacji należy jak najszybciej opuścić przejazd - w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy użyć niewielkiej siły nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga rogatkowego (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia w ten sposób samochodu.
Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów, należy jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza rogatki, zabierając ze sobą wszystkich, którzy podróżowali samochodem i skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Zdjęcie (1/14)
(Fot. Dżacheć)
Następne
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
SekO: Napisał postów [966], status [stały bywalec]
Jak chcecie zobaczyć debili na przejazdach kolejowych, to zapraszam codziennie do Wrocławia na przejazd przy ul. Zwycięskiej. Cyrk za darmo :)