W Opolu najdramatyczniejsza sytuacja była na Metalchemie. Dzięki ofiarnej pracy setek ludzi, sytuację udało się opanować. (Fot. archiwum)
Pod wodą wciąż jest około 900 budynków. zamieszkałych przez około 1500 mieszkańców Opolszczyzny. Na szczęście ta liczba zmniejsza się z godziny na godzinę. Nadal utrzymują się wysokie stany wód na mniejszych rzekach wpływających do Odry m.in. Małej Panwi i Stobrawie. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w uzgodnieniu z Wojewodą Opolskim podejmuje decyzje dotyczące zrzutów wody ze zbiorników retencyjnych Otmuchów, Nysa, Turawa mających na celu odbudowanie rezerwy powodziowej.
Od niedzielnego popołudnia zrzut wody ze zbiornika nyskiego wynosi 70 metrów sześciennych na sekundę, natomiast ze zbiornika w Turawie utrzymywany jest wciąż zrzut na poziomie 90 metrów sześciennych na sekundę. W miarę potrzeb rozszczelniane są niektóre odcinki wałów na Odrze, w celu grawitacyjnego odprowadzenia wody z zalanych terenów. Wciąż jednak utrzymywane są zabezpieczenia wałowe w rejonie Elektrowni Opole i Huty Szkła w Jedlicach.
Strażacy wciąż wypompowują wodę w Kędzierzynie Koźlu, Jedlicach, Czarnowąsach, Opolu - przy ul. Krapkowickiej i Partyzanckiej, Obrowcu, Strzelcach Opolskich oraz Błocie.
Trwają prace przy wypompowywaniu wody z Huty Szkła Jedlice. Dyrektor zakładu przekazał informację, że sytuacja jest pod kontrolą. Na terenie gminy Ozimek został przerwany wał powodujący zalewanie terenu w miejscowości Biestrzynnik. Tam wykonano prace przy uszczelnieniu wału. Na terenie województwa nie występują problemy w zakresie zaopatrzenia ludności w wodę pitną i artykuły żywnościowe. Nie zanotowano również zagrożeń epidemiologicznych. Prowadzony jest stały monitoring ujęć wody oraz oczyszczalni ścieków.
W Kluczborku występują przerwy w dostawie wody spowodowane awarią sieci wodociągowej nie związanej z podtopieniami.
W powiecie strzeleckim zalane zostało ujęcie wodociągu publicznego w miejscowości Ujazd i Niezdrowice. Ujęcia te zostały wyłączone z eksploatacji, woda dostarczana jest w butelkach.
W Czarnowąsach została zalana oczyszczalnia ścieków. Na terenach zalanych trwa wypompowywanie wody oraz sukcesywne odkażanie studni.
Na terenie województwa prądu pozbawionych jest 1850 gospodarstw. Grupa Energia Pro powołała grupy specjalistów określające możliwość ponownego przyłączenia prądu w zalanych domostwach.
Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska poinformował, że sytuacja w zakresie oddziaływania na środowisko na zalanych i podtopionych terenach nie uległa zmianom. Nie działają wcześniej zalane przepompownie ścieków kanalizacji sanitarnej oraz oczyszczalnie ścieków w Zdzieszowicach i Choruli.
Dziś o godzinie 7:00 otworzono ewakuowany wcześniej szpital w Kędzierzynie-Koźlu. W części miasta Koźle Zachód sytuacja stabilizuje się, a rzeka Lineta wraca do normalnego biegu.
W Kędzierzynie-Koźlu udało się już policzyć szkody:
- Dzielnica Kłodnica - 16 osób poszkodowanych, 15 budynków zalanych
- Dzielnica Stare Miasto - 50 osób poszkodowanych, 46 budynków zalanych
- Dzielnica Rogi - 150 osób poszkodowanych, 150 budynków zalanych
- Dzielnica Koźle - 50 osób poszkodowanych, 50 budynków zalanych
Sytuacja normalizuje się w Brzegu, tam przywrócono ruch na zamkniętym wcześniej moście w ciągu drogi krajowej nr 39. Wciąż trwają prace nad uszczelnieniem wału w Lipkach. Wał jest bardzo przesiąknięty, co może spowodować jego przerwanie. Służby miejskie w Brzegu zajmują się dystrybucją żywności i wody dla ludności.
W Opolu wciąż zamknięta jest północna obwodnica miasta w rejonie Makro, być może drogę uda się otworzyć dopiero za kilka dni. Stabilizuje się sytuacja powodziowa na terenie powiatu opolskiego. Wójt Gminy Popielów odwołał ewakuacje ludzi z terenu miejscowości Karłowice.
ripper132: Napisał postów [284], status [maniak]
no niech wkoncu bedzie tak jak ma byc wszystko w normie;)