- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 803
- Dodano: 2022-07-13 / 11:59
- Komentarzy: 0
Opolscy pracodawcy wśród wnioskujących o pieniądze na bezpieczniejsze miejsca pracy
Blisko 4 tysiące wniosków z całej Polski wpłynęło do ZUS w ramach konkursu na projekty poprawiające bezpieczeństwo przy stanowiskach pracy. Przedsiębiorcy z Opolszczyzny złożyli 101 wniosków na dofinansowanie swoich pomysłów. W tym roku do podziału jest aż 90 mln zł.
Termin składania propozycji jak zmniejszyć zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi minął 8 lipca. Dokładna liczba wniosków, które ZUS przyjął od pracodawców to dokładnie 3980 czyli. To o 16 proc. więcej niż w roku 2021 roku.
- Przedsiębiorcy i właściciele firm z naszego regionu przesłali 101 wniosków o dofinansowanie pomysłów na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. W skali kraju średnia kwota o jaką wnioskowali pracodawcy została oszacowana na 98,5 tysiąca złotych. Najliczniej wnioski wpływały od pracodawców z największych i najludniejszych województw bo z wielkopolskiego i śląskiego, odpowiednio 548 i 500 wniosków. Dofinansowanie może pokryć do 80 procent szacowanej wartości projektu a pracodawcy mogą otrzymać od 10 do nawet 300 tysięcy złotych - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Projekty przedstawione przez wnioskodawców wskazują na poprawę warunków pracy ponad 58 tys. pracowników z całej Polski. Najwięcej pracowników objętych dofinansowaniem jest zatrudnionych w dużych i średnich przedsiębiorców, w sumie ponad 40 tys. Jednak to małe i mikro firmy złożyły znakomitą większość wniosków w konkursie, mikroprzedsiębiorstwa - 1538, a mali pracodawcy - 1435.
Pracodawcy mogą zdobyć dofinansowanie na działania, które zmniejszą nadmierny hałas, promieniowanie, zapylenie w miejscu pracy czy na sprzęt, który zwiększa bezpieczeństwo pracy na wysokości.
Najwięcej wniosków płatnicy składek złożyli w obszarach:
- sprzęt i urządzenia służące ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego - 260
- urządzenia oczyszczające i uzdatniające powietrze, urządzenia mechanicznej wentylacji powietrza - 132
- sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości,
- w zagłębieniach i innych strefach pracy - 107
- sprzęt i urządzenia służące do poprawy bezpieczeństwa pracy w przypadkach narażenia na czynniki chemiczne i - szkodliwe czynniki biologiczne - 82
- oświetlenie miejsc i stanowisk pracy oraz ochrona przed promieniowaniem optycznym - 48
Łączna kwota, jaką ZUS planuje wydać na poprawę bezpieczeństwa w zakładach pracy, wynosi w tym roku budżetowym 90 mln złotych. To o 15 mln zł więcej niż w poprzedniej edycji konkursu.
W konkursie mogli wziąć udział aktywni przedsiębiorcy, którzy nie zalegają z opłacaniem składek i podatków oraz nie korzystali z dofinansowania ZUS w ostatnich trzech latach. Nie mogli też znajdować się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem.
Najlepsze projekty wybiorą eksperci Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.