- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 9272
- Dodano: 2022-07-01 / 08:14
- Komentarzy: 0
10. Opolska Brygada Logistyczna świętowała 23-lecie
Mijają 23 lata od rozpoczęcia formowania 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, wówczas pierwszej i jedynej w swoim rodzaju oraz przeznaczeniu jednostki wojskowej w Wojsku Polskim.
- To okazja przede wszystkim do podsumowania naszej działalności, szczególnie w okresie ostatniego roku i podziękowania żołnierzom, pracownikom resortu obrony narodowej, rodzinom żołnierzy szczególnie za ten ostatni rok ciężkiej pracy i służby nadal jest zainteresowanie pracą w wojsku i po trochę to spełnienie marzeń, stały etat i dobre wynagrodzenie - mówi kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej
W ciągu 23 lat istnienia 10 Opolskiej Brygady Logistycznej jej żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej brali udział w misjach zagranicznych w Europie, Azji i Afryce. Pierwszą z nich było zabezpieczenie logistyczne PKW KFOR w Macedonii. Później, w 2002 roku, logistycy z Opola uczestniczyli w ramach PKW w misji Endurig Freedom na terenie Afganistanu oraz od marca 2003 roku brali udział w składzie Międzynarodowej Dywizji Sił Stabilizacyjnych w Iraku. Żołnierze 10 Brygady Logistycznej wykonywali zadania w misjach w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych SFOR w Bośni i Hercegowinie, UNIFIL w Libanie oraz UNDOF na Wzgórzach Golan w Syrii. W kolejnych latach żołnierze z Opola brali udział w misji Unii Europejskiej w Republice Mali w 2013 roku oraz w 2016 roku w misji Inherent Resolve w Kuwejcie.
Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej 10 Opolskiej Brygady Logistycznej angażowali się nie tylko w misje wojskowe. W 2004 roku zabezpieczali przebieg Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Atenach. Na przełomie roku 2005 i 2006 żołnierze brygady nieśli pomoc humanitarną potrzebującym po katastrofie trzęsienia ziemi na terenie Pakistanu w ramach operacji "Swift Relief". W latach 2008 - 2009 żołnierze 10BLog uczestniczyli w misji UE i ONZ na terenie Republiki Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej. Realizowali tam zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa działaniom humanitarnym na rzecz uchodźców z Darfuru.
Obecnie żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej uczestniczą w trzech misjach wojskowych poza granicami kraju. Od 2017 roku żołnierze z Opola wchodzą w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii, który realizuje zadania w składzie wielonarodowej brygady, działającej w ramach sił Dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO tzw. tFP (z ang. tailored Forward Presence). Od 2018 roku logistycy obecni są we Włoszech na Sycylii. Tam najpierw uczestniczyli w misji Unii Europejskiej EUNAVFOR MED w ramach PKW EU SPOHIA, która następnie została przekształcona w operację EUNAVFOR MED IRINI. W tym roku otworzyli nowy kierunek działań w ramach inicjatywy NATO TAMT (Tailored Assurance Measures for Turkey, Dostosowane Środki Wzmocnienia Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji).
Funkcjonowanie 10 Opolskiej Brygady Logistycznej nie polega wyłącznie na zabezpieczaniu Polskich Kontyngentów Wojskowych. Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej brygady oraz jednostek bezpośrednio podległych tj. 55 Batalionu Remontowego, 82 Batalionu Ewakuacji Sprzętu z Oleśnicy oraz 91 Batalionu Logistycznego z Komprachcic biorą udział w narodowych i międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych, zabezpieczają funkcjonowanie wojsk operacyjnych w strefie odpowiedzialności brygady, szkolą rezerwy osobowe oraz współpracują z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.