• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1182
    • Dodano: 2022-07-12 / 13:32
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Trądzik niemowlęcy - co należy o nim wiedzieć?

    Jesteś rodzicem malucha i pojawiły się u niego zmiany skórne? Może być to trądzik noworodkowy. W poniższym artykule znajdziesz podstawowe informacje na jego temat, co może być powodem, ile trwa trądzik niemowlęcy oraz jakiego specjalistycznego leczenia wymaga.


    Trądzik niemowlęcy - czym się charakteryzuje?


    Skóra dziecka jest niesamowicie delikatna. Jeżeli zmiany na twarzy wystąpią nie należy być przestraszonym, zmiany trądzikowe występują u ok. 20% noworodków. Trądzik niemowlęcy to następstwo trądziku noworodkowego. Charakteryzuje się tym, że na policzkach dziecka zauważalne są tzw. zaskórniki zamknięte, wągry oraz inne wykwity. Mogą pojawić się one również na plecach dziecka. Wypryski nie są bolesne, nie wydobywa się z nich wydzielina, dziecko nie męczy również świąd. Można wskazać różnicę między trądzikiem noworodkowym a niemowlęcym.


    Trądzik niemowlęcy jest znacznie poważniejszy, ale na szczęście o wiele rzadziej spotykany niż trądzik noworodkowy. Zmiany skórne ustępują najczęściej po ukończeniu pierwszego roku życia. Czasem występują u dzieci w wieku 4 czy 5 lat. Gdy wystąpi trądzik niemowlęcy na początku życia malucha, to istnieje większa szansa jego powrotu.


    Jak powstają takie zmiany skórne jak trądzik noworodkowy?


    Zakłada się, że za trądzik noworodkowy odpowiedzialne są gruczoły łojowe, androgeny dziecięce oraz te, które pochodzą od matki. Trądzik noworodkowy powstaje zaraz po urodzeniu i często ustępuje samoistnie. W tym przypadku niepotrzebne jest leczenie trądzik noworodkowy.


    Czasem przyczyna trądziku to oleje mineralne, które używa się gdy pielęgnuje się malucha. Zmiany mogą wystąpić również z racji przegrzania dziecka. W trakcie przegrzewania dziecka wydobywa się zbyt dużo sebum. Nie każda świeżo upieczona mama wie o tym, że nie jest dobre dla malucha, aby nakładać kilka warstw ubrań oraz dodatkowo nakrywać dziecko kocem. Nie jest konieczne.


    Niektóre osoby twierdzą, że po porodzie androgeny przekazuje się podczas karmienia piersią wraz z mlekiem matki. Z tego powodu trądzik u niemowlaka może utrzymywać się przez kilka tygodni albo miesięcy. Część naukowców twierdzi, że podczas przejścia dziecka przez kanał rodny i kolonizację tamtejszych bakteriami może nasilać zmiany trądzikowe.


    Jakie są objawy trądziku niemowlęcego?


    Można się zastanawiać, jakie trądzik niemowlęcy objawy może dać. Warto wspomnieć, że trądzik niemowlęcy może samoistnie zniknąć, a na twarzy niemowlaka nie będzie po nim śladu.


    W przypadku wystąpienia trądziku niemowlęcego objawami są:


    • zaskórniki;


    • krostki;


    • grudki.


    Zmiany najczęściej występują na twarzy niemowlaka, przykładem są policzki, broda i powieki maluszków. Prócz na twarzy niemowlaka trądzik może pojawić się na karku, szyi, klatce piersiowej oraz skórze głowy malucha, która jest owłosiona. Część maluchów ma wyłącznie pojedyncze zaskórniki.


    Jak wygląda leczenie trądziku niemowlęcego?


    Trądzik niemowlęcy można leczyć na kilka sposobów. Na początku warto podkreślić, że trądzik niemowlęcy może ustąpić samoistnie w przeciągu kilku miesięcy. Dzieje się tak jeżeli przyczyna powstania nie jest bardziej złożona. Istnieje niewiele przypadków, że jest to objaw wrodzonej hiperplazji nadnerczy lub też wirylizującego guza. W tym przypadku należy skonsultować się ze specjalistą. Najczęściej nie ma potrzeby specjalistycznego leczenia, a lekarz wskazuje wyłącznie podstawowe zasady. Dotyczą one między innymi zasad dbania o higienę maluszka.
    Należy zwracać uwagę na to z jakich materiałów, wykonane są ubranka dla niemowlaka. Gdy w składzie są sztuczne mieszanki, dziecko może się szybciej przegrzewać, a rodzic powinien tego unikać. Do prania śpioszków warto używać łagodnych detergentów, które nie będą drażniły skóry maluszka.


    Warto przyjrzeć się również pielęgnacji skóry. Przykładowo dodaje się do kąpieli się emolienty, aby zapobiec wysuszeniu się skóry. Efektem jest skóra w lepszej kondycji i zaprzestanie produkcji nadmiaru sebum przez gruczoły łojowe. Warto wybrać kosmetyki, które nawilżą oraz oczyszczą. Przykładowo na atopowe zapalenie skóry sprawdzi się delikatna pielęgnacja skóry trądzikowej w postaci żeli lub olejków. Przykład do olej ze słodkich migdałów. Naturalnie zmiękcza on skórę oraz cechuje się przyjemnym zapachem. Często ułatwia to usypianie malucha.


    Podsumowanie


    Aby prawidłowo zaplanować pielęgnację malucha i zmniejszyć ryzyko trądziku warto stosować poniższe zasady:



    • wybierz produkty delikatne do mycia ciała bez substancji komedogennych,

    • nawilżaj skórę dziecka preparatami o łagodnym charakterze, zwiążą one wodę w warstwie rogowej naskórka,

    • unikaj przegrzewania, przepacania dziecka oraz dostosuj odpowiednią temperaturę otoczenia,

    • zadbaj o bawełniane ubrania, które pozwolą na swobodne poruszanie i ograniczą potliwość dziecka,

    • utrzymuj skórę malucha w czystości,

    • osuszaj delikatnie skórę dziecka bez ruchów pocierania, które mogą podrażniać skórę,

    • stosuj delikatne środki piorące przeznaczone do prania ubrań niemowląt.



    Czy słyszeliście o dolegliwości u maluchów, jakim jest trądzik niemowlęcy? Jakie sposoby, jako rodzice macie?


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".