- Autor: News4media
- Wyświetleń: 1116
- Dodano: 2022-07-15 / 19:05
- Komentarzy: 1
Tak dla wiatraków! Bo chcemy mniej płacić za prąd
8 na 10 Polaków popiera budowę lądowych elektrowni wiatrowych. Z jednego przede wszystkim powodu: chcemy tańszego prądu i czystego powietrza.
Za prąd zapłacimy dużo więcej. Trzech największych dostawców energii - Energa, Enea i Tauron - złożyli już w Urzędzie Regulacji Cen (URE) nowe cenniki energii elektrycznej do zatwierdzenia. Jak donosi WysokieNapięcie.pl, liczą na akceptację podwyżek cen dla gospodarstw domowych jeszcze w tym roku.
Nic zatem dziwnego, że lądowe elektrownie wiatrowe w Polsce cieszą się zdecydowanym poparciem Polaków. Z badania Social Changes, które opisała Strefa Biznesu, wynika, że sięga aż 81 proc. Nie zaskakują też korzyści, które wskazują uczestnicy badania:
- czyste powietrze (66 proc.),
- tańszy prąd ( 66 proc.),
- niezależność energetyczna (59 proc.).
- nowe miejsca pracy (25 proc.),
- bezpieczeństwo (25 proc.),
- rozwój polskich firm (22 proc.),
- wpływy do budżetu dla gmin (22 proc.).
Badani są na TAK
5 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o elektrowniach wiatrowych, która ma odblokować inwestycje w te projekty. Zgodnie z zapisanymi w niej rozwiązaniami - to samorządy będą określać lokalizację nowych elektrowni. Przy społecznej akceptacji będzie można określić inną odległość niż wynikającą z zasady 10H (elektrownia wiatrowa nie może być zbudowana w odległości mniejszej niż 10-krotna wysokość turbiny - wraz z uniesionymi łopatami - od zabudowań).
Ten ruch rządu został dobrze oceniony - co widać w badaniu Social Changes - przez respondentów, bo ponad połowa ankietowanych poparłą zniesienie zasady 10H. Poparcie dla samodzielności gmin w uchwalaniu odległości turbin od zabudowań wskazało 3/5 ankietowanych.
- Polacy dostrzegają potrzebę rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie i mają świadomość płynących z tego korzyści. - Nie ma wątpliwości Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, cytowany przez Strefę Biznesu.
I dodaje, że dzięki tej zmianie moc zainstalowana z nowych, lądowych farm wiatrowych do 2030 r. wyniesie około 13 GW, czyli łącznie moc z wiatru wzrośnie do ok. 20 GW .
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
JutroalboWcale: Napisała postów [510], status [starszy pismak]
Ciekawe czy dalej będą za wiatrakami jak za płotem im postawią. Bubel goni bubel w bublowym rządzie.