W Korfantowie powstaje Centrum Skonsolidowanych Usług Rehabilitacyjnych. To znacząco poprawi warunki dla rehabilitacji leczniczej, związanej m.in. z następstwami choroby wywołanej Covid-19. Ten unijny projekt, realizowany przez OCR w Korfantowie z ponad dwudziestoma partnerami, wart jest niemal 34 miliony złotych.
Jego unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie 27 milionów złotych.
To przede wszystkim rozbudowa i nadbudowa pawilonu szpitalnego Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. Inwestycja ta wpłynie na komfort leczenia pacjentów, tutaj praktyczną wiedzę zdobywać będą także studenci medycyny i fizjoterapii. Nowy pawilon łóżkowy stworzy lepsze warunki dla pacjentów rehabilitacyjnych, którzy dziś leżą w wieloosobowych salach bez węzłów sanitarnych, pozwoli na zmianę lokalizacji oddziału chirurgii ortopedycznej z budynku zamku, wyeliminuje też konieczność transportu pacjentów po zabiegach operacyjnych - budowany pawilon jest w bezpośrednim sąsiedztwie bloku operacyjnego. Rozbudowany pawilon będzie stanowił bazę dydaktyczną dla studentów Uniwersytetu Opolskiego kierunku lekarskiego zgodnie z zawartym porozumieniem, jak również dla studentów kierunku fizjoterapii Politechniki Opolskiej oraz Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i Katowicach.
Jak mówi ordynator oddziału rehabilitacji OCR Jan Wierzchowiec, ten projekt to dla tego szpitala potężny krok naprzód i prawdziwe wkroczenie w XXI wiek, zarówno pod względem terapeutycznym, jak i diagnostycznym, pod względem dostępności usług i jakości ich świadczenia. - Zarówno pacjenci, jak i my czekaliśmy na tę inwestycję z utęsknieniem. Poprawią się warunki bytowe pacjentów, ale polepszą się też nasze warunki lokalowe - mówi lekarz.
Burmistrz Korfantowa Janusz Wójcik też nie ukrywa radości z rozpoczęcia tego projektu podkreślając, że Opolskie Centrum Rehabilitacji to flagowa placówka gminy. - Jak się w Polsce słyszy "Korfantów", to najczęściej kojarzy się to właśnie z rehabilitacją i korzystaniem z usług OCR. Decyzje marszałka i zarządu województwa o rozbudowie placówki o trzeci oddział to nowe miejsca pracy i skrócenie kolejek do szpitala. Dlatego jesteśmy wdzięczni - i mieszkańcy gminy i ja, i pracownicy szpitala - mówi burmistrz. Zakończenie tej inwestycji całkowicie zmieni oblicze szpitala, zwiększy także jego konkurencyjność na rynku usług medycznych.
W ramach projektu zyska nie tylko szpital. Niemal 3 miliony zł przeznaczono tutaj na sprzęt dla około 20 placówek w celu podniesienia jakości wykonywanych świadczeń rehabilitacyjnych. Będzie to zarówno sprzęt diagnostyczny, ale przede wszystkim rehabilitacyjny. Partnerzy projektu - szpitale, przychodnie, gabinety rehabilitacyjne - wzbogacą się m.in. o stoły elektryczne, stoły i aparaty do fizykoterapii, stoły rehabilitacyjne, lasery wysokoenergetyczne, cykloergometry, aparaty do elektroterapii i terapii ultradźwiękowej, krioterapii, platformy stabilograficzne i sprzęt do ćwiczeń. W sumie sprzęt otrzymają 22 placówki z całego regionu. To stworzy całkiem nowe warunki do prowadzenia rehabilitacji, także w przypadku powikłań po przebytej chorobie wywołanej zakażeniem koronawirusem.
Zdjęcie (1/4)
(Fot. Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie)
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.