- Autor: News4media
- Wyświetleń: 1050
- Dodano: 2022-07-19 / 07:45
- Komentarzy: 9
Zaskakujące wyniki badania: Polacy nie chcą krótszego tygodnia pracy
Zaledwie jedna czwarta Polaków chciałaby krótszego tygodnia pracy. I to tylko pod warunkiem zachowania takiego samego wynagrodzenia. A najchętniej niczego byśmy nie zmieniali.
Firmy na całym świecie dążą do skrócenia tygodnia roboczego. Polscy pracownicy nie są - o dziwo - entuzjastami tego rozwiązania. To ustalenia raportu "People at Work 2022: A Global Workforce View" firmy ADP (zajmuje się dostawą oprogramowania do zarządzania zasobami ludzkimi).
Polacy najchętniej pozostaliby przy dotychczasowym modelu pracy - taką odpowiedź wskazało ok. 34 procent uczestników badania. Około 26 proc. Polaków zgodziłoby się na redukcję roboczego tygodnia z 5 do 4 dni. Pod pewnymi warunkami: utrzymania takiego samego wynagrodzenia oraz wydłużenia pojedynczego dnia pracy, np. do 10 godzin.
Im młodsi, tym mniej
Czterodniowy tydzień pracy ma w Polsce najwięcej zwolenników wśród osób, które są na początku swojej kariery. Tak chciałoby pracować 30 proc. osób w wieku 18-24 lata. Z raportu wynika również, że to ta grupa najszybciej zgodziłaby się na obniżkę płac w zamian za mniejszą liczbę godzin pracy.
- Wśród młodszego pokolenia pracowników panuje przekonanie, że od pieniędzy ważniejsze jest ich życie prywatne oraz komfort psychiczny. Dlatego też najczęściej decydują się oni na elastyczne modele zatrudnienia - podkreśla Anna Barbachowska, dyrektor HR w ADP Polska, cytowana przez 300gospodarka.pl.
Wydajność mózgu
- Przeprowadzone wśród blisko 2 tys. Brytyjczyków badanie wskazuje, że podczas standardowego 8-godzinnego dnia pracy, pracownik jest wydajny tylko przez 3 godziny. Pozostały czas spędza na czynnościach niezwiązanych bezpośrednio z pracą. Jego wydajność spada. Mózg bowiem nie jest w stanie poświęcić tyle samo energii, ma ograniczoną ilość czasu na twórcze myślenie - komentuje Sylwia Wysocka-Sollich, psycholog Centrum Zdrowia Psychicznego Mind Health, dla serwisu 300gospodarka.pl
I dodaje: - Dzięki większej liczbie dni wolnych od pracy, jak wynika z badania, będą mogli skupić się na budowaniu więzi rodzinnych, rozwoju pasji czy zadbaniu o własne zdrowie.
Czołówka zapracowanych
W Polsce 8-godzinny dzień pracy - przypomina portal pulshr.pl - ustanowiono w 1918 roku. Wolną sobotę wprowadzono 21 lipca 1973 r. Na początek 2 soboty miesięcznie. Ich liczba zwiększała się w kolejnych latach.
Z danych Eurostatu wynika, że w 2021 roku statystyczny pracownik na etacie w Polsce pracował w tygodniu średnio 41,3 godziny. Najwięcej pracowali Serbowie - 44,2 godziny i Szwajcarzy - 43,6.
Z krajów należących do Unii Europejskiej dłużej od Polaków pracowali Grecy - 43,2 godziny tygodniowo, Austriacy - 41,8, Szwedzi - 41,6. Polska wśród 27 państw UE jest pod tym względem na 5. miejscu (razem z Cyprem, Portugalią i Słowenią). Średnia dla całej Unii Europejskiej wynosi 40,5 godziny pracy w tygodniu.
5 x 7
Ten stan rzeczy chce zmienić Partia Razem i wzorem Japonii, Szwecji czy Nowej Zelandii wprowadzić w Polsce 35-godzinny tydzień pracy. Trwa zbiórka podpisów pod projektem ustawy, którą Razem chce złożyć w Sejmie do końca wakacji. - Polska skróciła dzień pracy do 8 godzin sto lat temu, a przecież od tamtej pory wzrosła wydajność i zmieniły się technologie. Do tego pracownicy, którzy mają więcej czasu na odpoczynek, pracują wydajniej - argumentuje pomysł poseł i lider Razem Adrian Zandberg, cytowany przez pulshr.pl.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
[moderacja]: Napisał postów [15], status [ Prawie Troll ]
[moderacja]