- Autor: News4media
- Wyświetleń: 863
- Dodano: 2022-07-25 / 15:30
- Komentarzy: 0
Krakowianin z prestiżową nagrodą od NASA
(Fot. NASA / materiały prasowe)
Alexander Poplavsky opracował rozwiązanie, które pomoże w precyzyjnym przewidywaniu wstrząsów i zgarnął 15 tys. dolarów.
Szansa dla młodych inżynierów
Inżynierowie z NASA stale prowadzą badania dotyczące rewolucyjnych ulepszeń statków kosmicznych. Co jakiś czas dają też szansę młodym naukowcom. Taką inicjatywą były międzynarodowe zawody, które w imieniu NASA i we współpracy z rządową agencją konsultingową LMI przeprowadził zespół Freelancer.com.
"Jesteśmy dumni, że możemy nagrodzić cztery wysokiej jakości zgłoszenia, które mogą pomóc NASA w przewidywaniu rozprzestrzeniania się wstrząsów (na statkach kosmicznych - przyp. red.). Zwycięzcy tego konkursu są kolejnym przykładem tego, jak nasze wyzwania przyciągają światowej klasy ekspertów z różnych dziedzin i branż" - powiadomił Matt Barrie, dyrektor generalny Freelancer.com.
Krakowianin w czołówce
Na II miejscu w międzynarodowym konkursie Aftershock: NASA Shock Propagation Prediction Challenge znalazło się rozwiązanie, które zaproponował Alexander Poplavsky z Krakowa. Młody naukowiec przedstawił projekt z zastosowaniem algorytmów uczenia maszynowego. Te, właściwie skonfigurowane, bazując na danych lokalizacyjnych oraz informacjach z pozostałych czujników, są w stanie "przewidywać" widma przyspieszenia statku kosmicznego.
"Podstawowym algorytmem w projekcie jest gradient boosting, który wykazał najlepsze wyniki przewidywania dla różnych zbiorów danych. Przewiduje on wystąpienie wstrząsów i podobnych problemów podczas lotu statku kosmicznego" - czytamy w serwisie GeekWeek.
Nie tylko Poplavsky
NASA nie po raz pierwszy wyróżnia bądź nagradza rozwiązania, które dotarły do niej z Kraju nad Wisłą. Studenci z Politechniki Poznańskiej np. stworzyli program komputerowy pozwalający przewidywać, gdzie i kiedy nastąpi zakwit sinic. Doceniono ich w konkursie Space Apps Challenge. Agencja doceniła także m.in. pracę polskiego fotografa Łukasza Żaka, który uwiecznił zachwycający obraz nieba.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.