- Autor: News4media
- Wyświetleń: 2656
- Dodano: 2022-07-31 / 09:00
- Komentarzy: 9
1 sierpnia w całej Polsce zawyją syreny. Co to oznacza?
W poniedziałkowe popołudnie czas zatrzyma się na chwilę niemal dla wszystkich większych miast. Zawyją syreny, aby zachęcić do chwili zadumy i wspomnienia wydarzeń z 1944 roku.
1 sierpnia już nigdy nie będzie zwykłym dniem. Dokładnie 78 lat temu - w 1944 roku - gen. Tadeusz Komorowski "Bór" rozpoczął krwawą bitwę, w której powodzenie wierzyło niewielu, choć Polacy tłumnie i ochoczo stanęli wówczas do walki. "
"Żołnierze stolicy! (...) Stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku, by ojczyźnie przywrócić wolność" - powiedział, i oto rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Jego celem było wyprzedzenie rosyjskich wojsk i pokonanie Niemców, którzy okupowali wówczas stolicę naszego kraju. Bohaterowie - bez wystarczających zapasów broni (miał ją zaledwie co 10 żołnierz), ale z dumą i odwagą w sercach - udowodnili, że o wolność i niepodległość walczą do samego końca. Ten nierówny pojedynek trwał zaledwie 63 dni. Ale - choć krótki - zebrał potężne żniwo wśród ludzi. Do walki stanęło 45 tys. osób (również nastolatkowie).
Zginęło 180 tys. cywilów i 18 tys. powstańców. 25 tys. walczących odniosło poważne rany. Największe wystąpienie zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego zakończyło się klęską 2 października. Syreny, które każdego roku - 1 sierpnia - rozbrzmiewają w całej Polsce punktualnie o godzinie 17, to wyraz szacunku i pamięci dla tych, którzy dobro kraju przedłożyli ponad własne zdrowie i życie. Większości powstańców nie ma już wśród nas, jednak część z nich nadal żyje i opowiada młodszym pokoleniom o tym, co działo się w 1944 roku.
Powstały również produkcje filmowe, dzięki którym możemy cofnąć się do tych wydarzeń. "Miasto 44" czy "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały" to ekranizacje, dzięki którym możemy bliżej poznać historię, z jaką zmagali się bohaterowie narodowego zrywu. Ponad 30 tys. eksponatów związanych z wybuchem powstania można zobaczyć też w Muzeum Powstania Warszawskiego, które utworzono w stolicy Polski, aby wyrazić hołd i zachować pamięć po tych, którzy zginęli w walce o wolność ojczyzny.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Kockrzy: Napisał postów [119], status [wyjadacz]
W Opolu cisza- 1944 Warszawa zdecydowała się na nierówną walkę z najeźdźca- to nasza historia.