• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 2050
    • Dodano: 2022-08-01 / 13:43
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Wąż strażacki - jaki wybrać dla jednostki?

    Węże strażackie to podstawowy element wyposażenia każdej jednostki straży pożarnej. Stosowane są do bezpośredniego podawania wody z samochodów strażackich czy też z hydrantów podczas akcji ratowniczo gaśniczej. Pozwalają na przetaczanie nie tylko wody a także środków gaśniczych takich jak m.in. środek pianotwórczy. Oprócz tego wąż strażacki, zarówno tłoczny jak i ssawny, wykorzystywany jest powszechnie do odpompowywania wody z zalanych budynków, oczyszczania dużych obiektów, w systemach nawadniania (deszczownie) oraz transporcie wody morskiej i przemysłowej.

    Jakie są rodzaje węży strażackich ze względu na zastosowanie i budowę?


    Węże strażackie podzielić można na dwa główne rodzaje, bazując na przeznaczeniu oraz budowie jaką się wyróżniają, są nimi węże tłoczne oraz węże ssawne. W obu przypadkach stanowią one elementarną część wyposażenia jednostek PSP oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.


    Czym charakteryzują się węże tłoczne?


    Wąż tłoczny wykorzystywany jest do tłoczenia wody lub środka gaśniczego z motopompy do prądownicy, która umożliwia skierowanie strumienia we właściwe miejsce. Budowa tego typu węży pożarniczych opiera się na dwóch warstwach - zewnętrznej (tworzywo sztuczne lub naturalne) oraz wewnętrznej w postaci gumy PCV czy też żywicy termoutwardzalnej. Węże tłoczne zaliczane są do modeli płasko składanych, zajmujących niewiele miejsca, które pod wpływem ciśnienia rozprężają się, zwiększając tym samym swoją średnicę przekroju. Średnice węży tłocznych mogą wynosić od 25 mm do 110 mm, niekiedy są one również podawane w calach. Węże tłoczne można również znaleźć pod potocznymi nazwami:



    1. wąż strażacki z nasadą 52 znany również jako "wąż strażacki 2 cale",

    2. wąż strażacki z nasadą 75 znany jako "wąż strażacki 3 cale".


    Węże tłoczne stosowane podczas działań pożarniczych muszą posiadać CNBOP.


    Czym są węże ssawne?


    Wąż ssawny przeznaczony jest do zasysania wody, a także środków gaśniczych ze zbiorników, z wykorzystaniem autopompy lub motopompy wytwarzającej podciśnienie. W odróżnieniu od urządzeń tłocznych nie są przystosowane do pracy z wysokim ciśnieniem. Ze względu na swoje zastosowanie węże ssawne muszą zachowywać odpowiednią sztywność i kształt nieblokujący przepływu. Dlatego też zbudowane są one z rdzenia w postaci metalowej siatki oraz zabezpieczenia zewnętrznego z gumy, PCV lub nitrylu. Wąż ssawny posiada długość od 1,6 do 2,4 metra oraz trzy średnice, względem których wyróżnić można:



    • wąż ssawny 75 mm (wąż ssawny 3 cale),

    • wąż ssawny 110 mm (wąż ssawny 4 cale),

    • wąż ssawny 150 mm (wąż ssawny 6 cali).


    Jak skonstruowana jest podstawowa linia gaśnicza?


    Typowa linia gaśnicza zbudowana jest zarówno z węży ssawnych jak i tłocznych. Pierwsze z nich odpowiedzialne są za zapewnienie stałego dostępu do środka gaśniczego. Linia ssawna zbudowana jest najczęściej z dwóch węży ssawnych 110 mm (4 cale) o długości 2,4 m, zakończonych specjalnym urządzeniem jakim jest smok ssawny, który zasysa wodę z basenu pożarniczego do zbiornika w wozie strażackim.


    Węże tłoczne tworzą natomiast linię gaśniczą, która może składać się przykładowo z dwóch węży tłocznych 75 mm o standardowej długości 20 m wpiętych do rozdzielacza kulowego, rozdzielającego strumień wodny z głównej linii wężowej. Rozdzielacz posiada najczęściej 3 wyjścia: pierwsze (środkowe) na wąż 75mm (przedłużenie głównego odcinka wody) oraz dwa wyjścia na wąż 52 mm po lewej i prawej stronie. Do dwóch wyjść z nasadami 52 mm podpinane są kolejne węże tłoczne 52 mm (2 cale) zakończone prądownicami, tworząc w ten sposób dwie linie gaśnicze dla roty pierwszej oraz drugiej. W celu skompletowania oraz zakupu pełnej linii gaśniczej zapraszamy do zapoznania się naszą ofertą na wąż strażacki:
    https://remiza24.pl/armatura-pozarnicza-weze-strazackie-c-42_16_12.html


    Jakie wymogi musi spełniać pożarniczy wąż tłoczny?


    Węże tłoczne w liniach gaśniczych muszą spełniać szereg wymogów oraz norm techniczno-użytkowych określonych przez załącznik do rozporządzenia MSWiA z dnia 27 kwietnia 2010 r., (Dz. U. Nr 85 z 2010 r., poz. 553), wśród których wyróżnić można normę PN-EN 14540:2008. Spełnienie tych wymagań jest kolei potwierdzane poprzez świadectwo dopuszczenia wydawane dla węży tłocznych przez CNBOP. Węże tłoczne charakteryzują się nieskomplikowaną budową co sprawia że dokumentacja użytkowa dla tych urządzeń jest rzadko spotykana.


    Straty ciśnienia podczas podawania środków gaśniczych a długość linii wężowych.


    Skuteczność przeprowadzanych akcji gaśniczych zależy w dużej mierze od odpowiedniego ciśnienia podawanej wody lub środka gaśniczego. Należy wobec tego pamiętać, że węże tłoczne narażone są na straty ciśnienia które powodowane przez 3 czynniki:



    • wysokość na jaką podawany jest środek gaśniczy,

    • liczba i rodzaj stosowanej w linii gaśniczej armatury,

    • straty liniowe wynikające ze średnicy węża gaśniczego, długości linii oraz jej ułożenia.


    Straty ciśnienia podczas podawania środków gaśniczych można jednak zminimalizować poprzez zastosowanie węży tłocznych o odpowiedniej średnicy dostosowanej do długości linii wężowej oraz natężenia przepływu. Przykładowo przy przepływie środka na poziomie 100 - 150 l/min zastosowanie węży tłocznych o średnicy 75 mm (3 cale) lub 110 mm (4 cale) na stumetrowym odcinku linii wężowych niweluje straty ciśnienia niemal do zera. Zastosowanie węży tłocznych 52 mm generuje natomiast w tym samym przypadku straty ciśnienia na poziomie 0,2 at (atmosfera techniczna) przy natężeniu przepływu 100 l/m oraz 0,4 at przy natężeniu przepływu 150 l/min.


    Podsumowując, przy wyborze węża strażackiego należy przede wszystkim zwrócić uwagę czy posiada CNBOP. Wewnętrzne powłoki, wykończenia ułatwiające przepływ laminarny mają również znaczenie, jednak warto również zasięgnąć opinii oraz doświadczenia zaznajomionych jednostek które mogą doradzić i pomóc w odpowiednim wyborze elementów linii gaśniczej. Kiedy pojawiają się pytania i wątpliwości warto zapytać Sklep Strażacki Remiza24.



    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".