• Wyświetleń: 656
    • Dodano: 2022-08-05 / 10:54
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Outsourcing pracowniczy - poznaj 3 kluczowe zalety wynajmu pracowników

    Pojęcie outsourcingu wywodzi się od angielskich słów - outsider, resource, using - co oznacza "wykorzystywanie zasobów zewnętrznych". Jest to praktyka pozwalająca przedsiębiorstwom uzyskać szybkie wsparcie ekspertów w danej dziedzinie, nie ponosząc przy tym wygórowanych kosztów. Przedstawiamy najważniejsze atuty tego rozwiązania.

    Outsourcing pracowniczy - korzyści dla przedsiębiorców

    Prężny rozwój firmy często rodzi potrzebę zwiększenia zatrudnienia, a w takiej sytuacji przedsiębiorcy poszukują możliwości optymalizacji kosztów. Nic dziwnego, że jedną z najlepszych opcji staje się outsourcing, czyli wydzielenie części zadań realizowanych wewnątrz przedsiębiorstwa i przekazanie ich firmie zewnętrznej. To z kolei niesie za sobą nie tylko oszczędności finansowe, ale również podniesienie jakości wszelkich wewnętrznych procesów.

    Dlaczego tak się dzieje?
    Pracownicy outsourcingowi tworzą wykwalifikowaną kadrę specjalistów w danej dziedzinie. Nierzadko są to osoby z dużym doświadczeniem zawodowym. To z kolei minimalizuje ryzyko wystąpienie błędów.
    Outsourcing pracowników a kodeks pracy - podstawowe regulacje prawne

    Opisanie outsourcingu z prawnego punktu widzenia może sprawiać problem. Polskie regulacje prawne, w tym Kodeks Pracy, nie zawierają jego definicji. Pomocne niewątpliwie okazuje się orzecznictwo Sądu Najwyższego, opisujące outsourcing jako wydzielenie określonych funkcji realizowanych przez przedsiębiorstwo macierzyste i przekazanie ich innym podmiotom gospodarczym. Specjaliści wskazują jednak, że jest to ujęcie typowo ekonomiczne, szersze od ujęcia prawnego.

    Jak więc to wygląda z perspektywy prawa pracy? Tutaj mówimy o outsourcingu pracowniczym dopiero wtedy, gdy dane przedsiębiorstwo korzysta z pracowników firmy zewnętrznej. W tym momencie zachodzą istotne zmiany m.in. w kwestii opłacania ubezpieczeń społecznych.

    Outsourcing pracowniczy a ZUS - kto zapłaci składki?

    Na przestrzeni ostatnich lat dochodziło do licznych nadużyć, wynikających z nieuczciwego podejścia do kwestii outsourcingu. Celem takich działań było głównie obniżanie kosztów prowadzonej działalności, głównie poprzez unikanie płacenia składek ZUS. Zasada jest w tym przypadku prosta. Według art. 23 Kodeksu pracy, jeśli zakład pracy lub jego część przechodzi na nowego pracodawcę, to właśnie ten ostatni jest zobowiązany do odprowadzania należności na ubezpieczenia społeczne.

    Dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej agencji pracy np. KONO. W ramach umowy outsourcingu pracowniczego wszelkie kwestie organizacyjne i formalne pozostają po stronie agencji. Co więcej, pracodawca nie ponosi żadnych zobowiązań wobec agencji.

    Umowa o outsourcing pracowniczy obejmuje m.in.
    • zawieranie umów z pracownikami oraz wystawianie zaświadczeń,
    • prowadzenie dokumentacji kadrowo-płacowej,
    • wypłacanie wynagrodzenia,
    • organizację szkoleń BHP i kierowanie na badania lekarskie,
    • organizowanie zastępstwa na czas nieobecności pracownika outsourcingowego.

    Więcej informacji dotyczących outsourcingu pracowniczego oraz możliwości oferowanych przez agencję pracy KONO znajdziesz pod tym adresem: https://kono.jobs/outsourcing-pracowniczy

    Outsourcing pracowniczy a VAT

    Jak wygląda kwestia podatku VAT w przypadku outsourcingu? Usługi udostępniania pracowników są ujęte w Polskiej Kwalifikacji Wyrobów i Usług i jednocześnie nie są wymienione na liście usług zwolnionych z VAT lub objętych obniżoną stawką VAT. To oznacza, że świadczenie usługi polegającej na udostępnianiu pracowników innemu pracodawcy podlega opodatkowaniu podstawową stawką VAT, wynoszącą 22%.

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".