- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 7351
- Dodano: 2022-08-27 / 12:43
- Komentarzy: 9
Pieniądze na badanie zabytkowych płyt nagrobnych z Opolskiej Katedry
Odkryte w opolskiej katedrze płyty nagrobne zostaną, dzięki pieniądzom przekazanym przez urząd marszałkowski, zabezpieczone i wstępnie przebadane. Archeolodzy mają już wstępne przypuszczenia, a widoczne inskrypcje naprowadzają na pierwsze interpretacje.
Opolska katedra została zamknięta dla wiernych i turystów, w jej wnętrzach trwają prace remontowe związane z wymianą posadzki. Przed przystąpieniem do robót było wiadomo, że pod ławkami znajdują się płyty nagrobne. Obecnie są one oczyszczane i dokumentowane. Pod katedrą prawdopodobnie znajduje się cmentarzysko, a nie tylko pojedyncze groby. Archeolodzy chcą również odsłonić kolegiatę, której frontowy mur został również częściowo odsłonięty.
Jak mówi archeolog Magdalena Przysiężna-Pizarska, wolontariusze obecnie czyszczą płyty, a to pozwala na odkrycie nowych szczegółów. - Spodziewamy się cały czas nowych odkryć. Archeologia pokazuje, że warto odsłaniać to, co zostało schowane przed wiekami. Przed nami jeszcze niejedno zaskoczenia. Obecnie na płytach odkryliśmy zarówno łacińskie napisy, jak i wykute w kamieniu prawdopodobnie postacie rycerza i zakonnika bądź kobiety - opowiada Magdalena Przysiężna-Pizarska.
Wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca przypomina, że samorząd województwa jest obecny finansowo od samego początku remontu katedry. Teraz przekazał 10 tysięcy złotych na praca związane z zabezpieczeniem i badaniem odkrytych płyt. - Odkrywamy historie tego miejsca. Na każdym etapie odnajdywane są skryte do tej pory elementy. Dziś mamy do czynienia z płytami, które wymagają pierwszego zabezpieczenia. Z naszej strony jest deklaracja wspierania badań na każdym ich etapie - mówi wicemarszałek.
Członek zarządu Opolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego Joanna Siek cieszy się ze wsparcia z urzędu marszałkowskiego. - Chcemy ocalić płyty, przeprowadzić wstępne badania. Jeszcze nie wiemy, czy będą one prowadzone w jednym z instytutów, czy zbadamy je na miejscu. Taka decyzja zostanie podjęta po ich zdjęciu - informuje Joanna Siek.
Dodajmy, że w tym roku na remonty zabytków samorząd województwa przeznaczył ponad 1 milion 200 tysięcy złotych.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
KK 35947: Napisał postów [3735], status [VIP]
Na wymianę moich zabytkowych płytek w łazience musiałem sobie sam kasę znaleźć , po za tym na Mazurach kieckowe sobie hotelik na 700 dusz budują w celu "zarobienia na remont parafii" no to niech się podzielą a nie żebrzą :)