- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 1246
- Dodano: 2022-08-30 / 14:04
- Komentarzy: 0
600 tys. zł dla USK Opole za aktywność donacyjną w narodowym programie
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu otrzymał 600 tys. zł za zaangażowanie w Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej. Pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie zakupu sprzętu i aparatury medycznej dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
- Dzięki wsparciu finansowemu z Ministerstwa Zdrowia będziemy mogli wyposażyć oddział między innymi w zaawansowany aparat do monitorowania ciśnienia śródczaszkowego, wideoendoskop intubacyjny oraz najwyższej klasy respirator - wymienia dr n. med. Ryszard Gawda, zastępca ordynatora Oddziału AiIT w USK w Opolu, którego zespół zajmuje się kwalifikacją, opieką i przygotowaniem dawców do pobrania narządów. - To sprzęt, który posłuży do optymalizacji leczenia chorych z ciężkimi urazami czaszkowo-mózgowymi i zwiększenia bezpieczeństwa chorego leczonego z powodu niewydolności oddechowej - kontynuuje dr Gawda.
USK w Opolu jako wielospecjalistyczny szpital, prowadzący centrum urazowe, od lat włącza się w krajowy program transplantacji i po raz kolejny otrzymał ministerialne finansowanie na doposażenie w sprzęt do rozwoju tej dziedziny medycyny. Przeszkoleni lekarze z Oddziału AiIT współpracują z ogólnopolskim centrum ds. transplantacji Poltransplant, które zajmuje się koordynacją pobrań i prowadzi listy biorców.
- Naszą rolą jest identyfikowanie dawców, przeprowadzanie rozmów z ich bliskimi i - przy braku przeciwwskazań - przygotowanie zmarłych do pobrania narządów. Czasu na przeprowadzenie wymaganych prawem czynności, od momentu wysunięcia podejrzenia śmierci mózgowej, jest niewiele. Niezwykle trudno utrzymać taki organizm w kondycji pozwalającej na pobranie narządów w idealnym stanie - opisuje dr Maciej Gawor, ordynator OAiIT. - A potrzeby transplantacyjne są w Polsce ogromne.
Coraz więcej osób czeka na przeszczep, a liczba pobrań w ostatnich latach zmalała. Wg statystyk ze strony internetowej Poltransplantu, w 2021 r. w Polsce pobrano narządy od niemal 400 zmarłych dawców. Wykonano łącznie niemal 1,3 tys. przeszczepów, w tym najwięcej nerek - ponad 700. Do końca lipca br. narządy pobrano od 254 zmarłych dawców, a wykonano 770 przeszczepów.
Z USK w Opolu do Poltransplantu w ciągu roku zgłaszanych jest ok. 20 zmarłych potencjonalnych dawców narządów.
- Doceniając wkład pracy całego zespołu koordynującego, który identyfikuje, kwalifikuje i sprawuje opiekę nad dawcami, pragnę serdecznie podziękować za Państwa zaangażowanie oraz poświęcenie, również w imieniu tych wszystkich pacjentów, którzy w wyniku Państwa działań mogą ponownie cieszyć się bezcennym darem, jakim jest życie - napisał minister zdrowia w piśmie do dyrekcji USK, informującym o przyznaniu finansowania za aktywność donacyjną w latach 2020-2021.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.