- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 1627
- Dodano: 2022-09-08 / 07:11
- Komentarzy: 9
Na przekór rozporządzeniom: O różnych sposobach wsparcia języka niemieckiego
(Fot. Mniejszość Niemiecka Opole)
W wyniku rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki z dnia 4 lutego 2022 r. dzieci, które uczestniczą w lekcjach języka niemieckiego jako języka mniejszości, uczą się go teraz - zamiast jak dotychczas trzy razy - zaledwie raz w tygodniu.
Kontrowersyjna i dyskryminująca decyzja ministra edukacji Przemysława Czarnka o zmniejszeniu finansowania dwóch pozostałych lekcji języka ojczystego dla jednej spośród żyjących w Polsce mniejszości narodowych i etnicznych wywołała poruszenie w wielu środowiskach. Rozporządzenie pozostało jednak niezmienione i weszło w życie 1 września 2022 r. Część gmin jednak zadecydowało o zwiększeniu liczby godzin języka niemieckiego jako mniejszości. Również mniejszość niemiecka poszerza ofertę pozaszkolnych projektów językowych.
Ograniczenie finansowania dotknęło łącznie 48 920 dzieci i młodzieży - mówi Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK), wskazując na skalę problemu i podaje dokładne informacje opublikowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki na rok szkolny 2021/2022. W samym województwie opolskim na zajęcia z języka niemieckiego jako języka mniejszości w minionym roku szkolnym uczęszczało 22 013 uczniów; w województwie śląskim kolejnych 20 301 uczniów, na Warmii i Mazurach: 2 154 oraz 4 452 uczniów w pozostałych regionach. Od 1 września wszystkie te dzieci i młodzież mają brać udział zaledwie w jednej lekcji języka niemieckiego w tygodniu, choć dla innych mniejszości liczba lekcji pozostała bez zmian. A to właśnie język jest jednym z najważniejszych nośników tożsamości wspólnoty i jedną z tych praktycznych kompetencji, które mają ogromne znaczenie dla przyszłości młodych ludzi.
"Perspektywy młodych ludzi i przyszła sytuacja gospodarcza wielu regionów wynikają w dużej mierze z dzisiejszych możliwości edukacyjnych" - mówił przewodniczący ZNSSK w Polsce podczas konferencji prasowej. Przypomniał przy tym stanowisko Ministerstwa Rozwoju i Technologii z 25 lutego 2022 r., w którym podkreślona została rola odpowiedniej znajomości języków. Czytamy w niej: "Ze względu na silne osadzenie polskich firm w niemieckiej rzeczywistości biznesowej, zwłaszcza na terenie zachodniej Polski, znajomość języka niemieckiego przez pracowników jest znaczącym atutem polskich firm".
Zdaje sobie z tego sprawę też wiele gmin, w których język niemiecki nauczany jest jako język mniejszości. W obecnej sytuacji niektóre z nich zdecydowały się pokryć koszty lekcji niemieckiego z gminnych funduszy. Według przeprowadzonej przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń ankiety w województwie opolskim taką decyzję podjęło 35 z 54 gmin; dodatkowe dwie godziny finansuje 18 z nich: Chrząstowice, Leśnica, Krapkowice, Ujazd, Kolonowskie, Gogolin, Reńska Wieś, Wilków, Murów, Polska Cerekiew, Pokój, Popielów, Walce, Jemielnica, Dąbrowa, Lasowice Wielkie, Ozimek, Prószków. Kolejne 17 gmin pokrywa koszty jednej lekcji tego języka: Bierawa, Radłów, Izbicko, Dobrzeń Wielki, Zawadzkie, Zdzieszowice, Łambinowice, Cisek, Strzelce Opolskie, Łubniany, Dobrodzień, Zębowice, Turawa, Komprachcice, Głogówek, Gorzów Śląski, Tarnów Opolski.
Również w innych województwach nauczanie języka niemieckiego dotowane jest ze środków gminnych. W województwie śląskim zdecydowały się na to 4 z 60 gmin (dwie godziny w gminie Toszek oraz jedna godzina w Gliwicach, Zabrzu i Pietrowicach Wielkich; w województwie warmińsko-mazurskim natomiast dodatkowe dwie lekcje języka sfinansuje jedna gmina: Mrągowo). Cały czas mogą do nich dołączyć i pozostałe gminy - zachęca przewodniczący Rafał Bartek.
W tej krytycznej dla języka niemieckiego sytuacji tym bardziej warto podkreślić wysiłki organizacji mniejszości niemieckiej na rzecz utrzymania i ożywienia. Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, wskazuje na całą paletę oferowanych przez organizacje mniejszości niemieckiej projektów, jak na przykład skierowane do najmłodszych projekty Samstagskurs i Bilingua, niemieckie kluby młodzieżowe, LernRAUM.pl z bogatą ofertą kursów dla dorosłych i wiele innych. "To cały cykl mniejszych i większych projektów skierowanych do różnych grup wiekowych, zebranych na naszej platformie edukacyjnej www.supereule.pl", uzupełnia przewodniczący Rafał Bartek i podsumowuje: "Zapraszamy wszystkich do skorzystania z tej oferty językowej; mamy również nadzieję na wszelkie wsparcie ze strony przedsiębiorstw i osób, które chciałyby skontaktować się z nami za pośrednictwem naszej strony internetowej www.vdg.pl i wesprzeć naszą pracę; gdyż każde, nawet najmniejsze wsparcie, ma dla nas wielką wartość i umożliwia nam utrzymanie i dalszy rozwój tej oferty."
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP]
Proszę sobie pozakładać szkoły niemieckie i tam będziecie mieli wszystko po niemiecku. A jak chcecie to mieć finansowane z polskiego budżetu, to najpierw niech UE wypłaci kasę blokowaną przez Niemcy.